Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

FiveM Türkiye topluğunun gidişatı.

CALDERA

Üye
FT Kullanıcı
Discord
CALDERA#2411
Merhaba,
Konu başlığı üzerinden de küçük bir konu açmak istedim. Fivem'e uzun zamandır ara vermiştik ancak tekrar geri döndüğümüzde gerçekten aşırı derece rol ortamlarının bozulduğunu ve sunucuların tamamen neredeyse arcade, fun gibi rolplay kavramları altında ooc rol ortamlarına döndüğünü gördük. Belki de biz yanlış düşünüyor olabiliriz ama tabi ki Arcade ve Fun gibi roleplay kavramların anlamlarını tam olarak herkes unutmuş gibi. Genel bu gidişat hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence bu genel sunucu sahiplerinin daha kaliteli rollerin dönebilmesi ve rekabetin artması için hard roleplay mantığı ile ilerlemesi gerekiyor. Sizler ne düşünüyorsunuz?

fivemde hala daha rol yapan arkadaşlara başarılar dilerim.

güzel sunucularda oynandıktan sonra keyif alıyorsun rolden örnek. ben uzun süre önce dev, sunucu yönetme işlerini vs. bıraktım ve güzel bir hardrp sunucusunda oyuncu olarak oynuyorum

FiveM TR ile ilgili sürekli düşünüyorum.

2019'da başladığım bu ortamda kasabada gelişmemiş sistemler üzerinden kaliteli rol döndürüp, (benim gördüğüm) en gelişmiş sistem olan kasap mesleği ile para kazanıp bir şeyler yapıyordum. İsim vermek doğru olmayabilir fakat yanlış hatırlamıyorsam ilk başladığım sunucu türkiye roleplay v2 ya da v3'tü. Tavuk kesip satarak aldığım ilk araç olan audi ile yayıncı ghostlamaktan ban yemiştim. Her neyse...

Kaliteli hiçbir sunucu kendini fivemlistte göstermez. Çünkü bir avuç ucube, sunucusuna öyle ya da böyle girip motelde rdm atacak. Yazılı olmayan kural bu.
Yine isim vereceğim fakat şu aralar hem dev. kısmında hem de rol kalitesi kısmında beğenip takip ettiğim tek sunucu NT Community. Adamlar bir yere gelmek için uğraşıyor ve bunu başarmış durumdalar. Oyuncuların rollerini dev. tarafından destekleyip kurallarını da bu yönde belirliyor.
Bunun yanı sıra EDRP ve EXRP. Keza bu sunucularda NT Community gibi fivemlistte gözükmez.

Eğer kaliteli bir sunucu arıyorsan ilk kural fivemlistte gözükmeyecek. Şimdi de şöyle bir sıkıntı doğuyor, fivemlistte yoksa nasıl bulucam o sunucuyu ? Twitchten ya da sunucu tanıtımlarından.

Ayrıca FiveM TR'nin çökmesinin %30 - %50'sinde rol oynayanlar bir avuç çökertme makinaları. Makina derken VDS olarak demiyorum, adamlar çok seri biçimde sunucuyu yok ediyor. Economy f*cker adı verilen şeyle sunucuyu 10 - 20 dakikalık wipe'a sürüklüyorlar ya da 1 saat - 1 gün sunucuyu kapattırıyorlar. Hala yapabiliyorlarsa tabii..

Şöyle de bir şey söyliyeyim, yönetim ekibi sunucuyu tutturma aşamasında çok önemli rol oynuyor. HARDRP Sunucu açtık diyip asıl amaçları para kazanma olanlar bir yerden sonra yavaş yavaş oyuncu kaybediyor. Bunun çözümünü içlerinde aramak yerine farklı şeylere başvuruyorlar.

Demem o ki, FiveM TR ölü evet ama mezarda da değil. Sağlam bir community kurup 3 - 4 farklı kategoride sunucu açarsan ve bu sunucularda oynayan oyuncular tamam ben yerimi buldum derlerse geri kalan tayfa da bunların yapabildiği bizim yapamadığımız ne var diyip değişime gidecek. %70 böyle olur.

Yazdığım destana bir son vereyim artık ;
ESX'te koordinat değiştirerek, megamall'a item ekleyip çıkararak başladığım dev. serüveninde "kendimce" bir yere geldiğimi düşünüyorum. QBCore'a da geçtim ve %30 alıştım. Bu birikimimi "FULL EDIT"'ten ibaret olan bir QBCore paketle açacağım sunucuda değerlendirmeyi ve NT, EDRP gibi yerlere gelmeyi düşünüyorum. Evet okuduğunuzda komik gelebilir fakat hiç kimseyi hor görmemek lazım. Config'de , silip hatayı bir türlü çözemedikten sonra dev. tutanlardan farklı olacağıma eminim..

İyi forumlar efenim...

En iyisini yapmışsınız. Bence de gerçekten rol yapmak isteyen kişiler hardrp tabanlı sunucularda toplanmalı ki en azından böyle hizmet sunan kişilere destek olmuş olur. Sonuçta Fivem'i Rolplay yapmak için oynuyoruz.

EymeNNNN EymeNNNN Harika bir anlatım ve güzel konuya değinmişsiniz. İlk kısımda sizlerde belirttiğiniz gibi sunucuda zamanında bende yer aldım. Eski oyuncu olarak tabi ki eskileri özlüyoruz ama özellikle 1 ila 1.5 yıl içerisinde geldiği son nokta budur diyebilirim. Fivem listte de yeri geldiğinde güzel sunucularda oynadık ama artık sizin de dediğiniz gibi Fivem liste fazla bakmamak gerekiyormuş. Fivem topluluğu en çok bozan kısımlar bazı ailesel raconsal tabir ettiğimiz özellike Twitchte yayın yapan bazı arkadaşlar da kitleyi büyük etkileyenlerdir bence.

Son düzenleme:
En iyisini yapmışsınız. Bence de gerçekten rol yapmak isteyen kişiler hardrp tabanlı sunucularda toplanmalı ki en azından böyle hizmet sunan kişilere destek olmuş olur. Sonuçta Fivem'i Rolplay yapmak için oynuyoruz.
Şu an aktif olan en iyi hardrp sunucusu LineV ve ben orada oynarken cidden keyif alıyorum

eşşek eşşek sunucularda oynamak yerine exrp edv ntrp gibi rolü az çok bilinen sunucularda oynayın valla

eşşek eşşek sunucularda oynamak yerine exrp edv ntrp gibi rolü az çok bilinen sunucularda oynayın valla
Bu belirttiğiniz sunucularda Fivem listte yer almıyor anladığım kadarıyla doğru mudur?

2018-2019 Yıllarında keyifle yaptığım rollere bu yıl veda ettim, kendimi çok zorladım ancak şu an bulunduğumuz durumda rol yapmak imkansız olmaya başladı. Bir avuç hayatta hiç bir şey başaramamış troll bozuntusu yüzünden bu keyifli ortama veda etmek zorunda kaldı çoğu oyuncu.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!