Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

FiveM Geliştirici Ortamı Niye Böyle?

kardeşim onu nopixel fanları yaptı nopixel fanları

Selam arkadaşlar uzun zamandır konu açmıyorum veya forumda aktiflik göstermiyorum ancak bu aralar içimi dökmek için bir konu açmak istedim. Konuya şekilli şukullu tasarımlar uğraşmayacağım yorgunum özür diliyorum. Sorum şudur FiveM'de geliştirici ortamı niye böyle? 3-5 ayda bu işin her olayını çözmüş biri olarak söyleyebilirim ki, forum üzerinde kendine "Fivem Üzerinde Geliştiriciyim" diyen %95 gerçek söylemiyor. Orijinal fikirler, orijinal yazım diye bir şey kalmamış. (Bu demek değil ki benim her yaptığım iş orijinal ancak en azından kendi uğraşlarım sonucu bu sistemleri ortaya çıkarıyorum) Herkes diğerinden (bu ben olabilir veya başkası olabilir.) copy-paste yapıp fivemturk üzerinde TARAFIMCA YAPTIĞIM DÜNYANIN EN İYİSİ diye konu açıyor ve diğer kişiler de buna inanıyor ve o kişinin başarılı olduğunu düşünüyor. FiveM'deki Türk ortamı bitiktir arkadaşlar. FiveM üzerinde Türk olan %85 kısmın bir şey yaptığı yoktur. Sadece leak-inspired (oda bir nevi leaklerden karma) gibi şeyler paylaşıyorlar veya yapıyorlar. Sadece bu forum üzerinde paket satan %85 kısmın daha sunucu-istemci arası eşitlemeyi yapacak bilgisi onu bıraktım daha sunucu-istemci olarak dediğim şeyde ne kastettiğimi anlamayacak kadar az kod bilgisine sahip olduklarına inanıyorum. Çünkü paylaştıkları veya yaptıkları işler bunları gösteriyor. Bir kod paylaşılıyor o kodu evirip çevirip veya event başına fonksiyon başına SKRTDEV koyunca bir şey olmuyorsunuz. Bu aralar paylaşım yapmıyor veya teknik destek vermiyor olma sebebim aslında bu. FiveM'de Türk'lerin bir şeyi hakettiğini düşünmüyorum arkadaşlar. Ne kendine geliştirici diyen kişilerin nede çalıntı sunucuların. Bunların hepsi bana ait görüşlerdir istediğiniz şekilde eleştirebilirsiniz. İyi günler.
Yazdığın her bir cümleye maalesef katılıyorum. Bu platforma girmeden önce lua gibi ne compile gerektiren ne de zor bir syntax barındıran bir dilin olmasının çok büyük faydasının olacağını düşünmüştüm. İnsanların bu sayede kodlamadan korkmadan içine girebileceği ve daha çok insanın bu tarz bir hobiye sahip olacağına neredeyse emindim hem kodlamaları için de bir amaçları vardı. Lakin şuanki platforma baktığımızda (genel olarak konuşuyorum) sadece emek hırsızlarını görüyorum. Yeni şeyler katmaya çalışanlara üstten bakanlar mı dersin sağdan soldan çalınan kodlarla ekip açıp "biz geliştirici ekibiyiz" diyenler mi dersin ne kadar salakça olay varsa yaşanıyor. Bunun düzeleceğine inancım artık kalmadı maalesef. Her gün daha çok kodlamaya ilgi duyan insandansa bir iki şeyi değiştirip benim diyen adam artıyor. Şimdi şöyle bir şey de var uzun süredir kod yazan insanlar da zaten büyük projeleri düzenleyip bozarak bu işe başladı. Bakalım bunu yapsam ne olur, bunu yaptım ne oldu, neyi bozdum diyerek ben ve tanıdığım çoğu insan öğrendi ama biz hiçbir zaman bir template editleyip bu benim yapımım demedik :D

Selam arkadaşlar uzun zamandır konu açmıyorum veya forumda aktiflik göstermiyorum ancak bu aralar içimi dökmek için bir konu açmak istedim. Konuya şekilli şukullu tasarımlar uğraşmayacağım yorgunum özür diliyorum. Sorum şudur FiveM'de geliştirici ortamı niye böyle? 3-5 ayda bu işin her olayını çözmüş biri olarak söyleyebilirim ki, forum üzerinde kendine "Fivem Üzerinde Geliştiriciyim" diyen %95 gerçek söylemiyor. Orijinal fikirler, orijinal yazım diye bir şey kalmamış. (Bu demek değil ki benim her yaptığım iş orijinal ancak en azından kendi uğraşlarım sonucu bu sistemleri ortaya çıkarıyorum) Herkes diğerinden (bu ben olabilir veya başkası olabilir.) copy-paste yapıp fivemturk üzerinde TARAFIMCA YAPTIĞIM DÜNYANIN EN İYİSİ diye konu açıyor ve diğer kişiler de buna inanıyor ve o kişinin başarılı olduğunu düşünüyor. FiveM'deki Türk ortamı bitiktir arkadaşlar. FiveM üzerinde Türk olan %85 kısmın bir şey yaptığı yoktur. Sadece leak-inspired (oda bir nevi leaklerden karma) gibi şeyler paylaşıyorlar veya yapıyorlar. Sadece bu forum üzerinde paket satan %85 kısmın daha sunucu-istemci arası eşitlemeyi yapacak bilgisi onu bıraktım daha sunucu-istemci olarak dediğim şeyde ne kastettiğimi anlamayacak kadar az kod bilgisine sahip olduklarına inanıyorum. Çünkü paylaştıkları veya yaptıkları işler bunları gösteriyor. Bir kod paylaşılıyor o kodu evirip çevirip veya event başına fonksiyon başına SKRTDEV koyunca bir şey olmuyorsunuz. Bu aralar paylaşım yapmıyor veya teknik destek vermiyor olma sebebim aslında bu. FiveM'de Türk'lerin bir şeyi hakettiğini düşünmüyorum arkadaşlar. Ne kendine geliştirici diyen kişilerin nede çalıntı sunucuların. Bunların hepsi bana ait görüşlerdir istediğiniz şekilde eleştirebilirsiniz. İyi günler.
İşini gayet layıkıyla yapanda var. Ama büyük çoğunluğu dediğin gibi şöyle düşün bir geliştirici söylediği kadar iyiyse neden burdadır ?

Kendimden örnek vereyim ben iyi olduğumu düşündüğüm konular var bi yazılım şirketinde çalışırken çıkıp burada düzenimi kurdum çünkü burada bilen kişi sayısı az ve bilgim daha kârlı oluyor :D

Fivem ortamı buna çok müsait çünkü bilmeyen insan çok fazla en ufak yaptığın bir şeyi yücelten kişi sayısı çok.Tabi böyle bir ortam bulunca herkes kendini yüksek görmeye başlıyor.2 satır kod yazamayıp kendini yazılımcı olarak gören tayfa fivemden arındırılırsa belki daha da gelişebilir

Fivem ortamı buna çok müsait çünkü bilmeyen insan çok fazla en ufak yaptığın bir şeyi yücelten kişi sayısı çok.Tabi böyle bir ortam bulunca herkes kendini yüksek görmeye başlıyor.2 satır kod yazamayıp kendini yazılımcı olarak gören tayfa fivemden arındırılırsa belki daha da gelişebilir
Bunun şahsen insanların problemlerini direkt çözerek değil de mantığını anlatıp yol göstererek yardımcı olunursa düzeleceğine inanıyorum. Şuan spoon feeding oluyor gibi geliyor bana. Adam kodu bir yere yapıştırıyor ama ne işe yarıyor ondan bir haber.

İnsanlar kendilerine "Geliştirici" diye hitap edeceklerine nasıl daha fazla öğrenirim , nasıl daha fazla kendimi "geliştiririm" diye hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum fakat bu kafada olan insan sayısı malesef Fivem Türkiye camiasında çok çok az. Gerek "developerlar" gerek bir şey satın alan müşteriler olsun herkes birbirinden rezalet açıkçası

Diyecek tek bir kelime yok.

bu ortamın uzuuunca bi süre daha gelişeceği yok gibi duruyor

aslan hasan

Cok Hakklisin Bu Isi Hakkiyla Yapan Cok Sayili Kisiler Var Herkezin iyi bir tarafi var kiminin ezber kiminin hizli ögrenme gibi ama ögrenmden hasan in dedigi gibi 2 satir yazip developerim diyenler cok ironik xD

sorun aslında Türkiyedeki genel internet ortamından da kaynaklı. İnsanlar kendilerini asla olamayacakları bir kişi gibi göstermenin nesini seviyor hiç anlamış değilim

Yazdıklarına ve düşüncelerine katılıyorum şu fivem piyasasında 8 aydır varım son 3-4 aydır cidden artık ortam bozulmaya ve kendine Sözde " Geliştirici " diyen arkadaşlarımız çoğalmaya başladı ve yaptıkları tek şey blips yerleştirmek ve pol değerine bakmadan add-on araç yüklemek ve bu insan tipleri gittikçe çoğalıyor. Bunun önüne geçmek pekte mümkün değil gibi görünüyor ve bu tipler yüzünden bir müşteri gözünden işini cidden iyi yapan kişilere de laf geliyor ve bir yerden sonra işini iyi yapan kişilere bile güven kalmıyor...

Lisence online.

Olay şu ki "AynEn Yha FivEm TürK PİyAsSasI // gİBİ" diyen kişiler (buradakiler dahil ancak sen değil) bu ortamı asıl yaratan kişiler. Arkadaşlar nefret ettiğiniz kişiye dönüşmüşsünüz haberiniz yok

sen ciddimisin sunucunda oynarken daha handling ayarı yapmayıbilmiyorduum eklediğin scriptleri bilmiyordun buurda e bas var e basıncxa birşey olmuyor dediğimizdfe bende öyle bir scriptin olduğundan haberim yok diyordun sunuucunda çakırbeyli mafya rpsi dönüyordu birde gelip buurda yazma hakkını kimden buluyorsun hazır scriptleri al koy ne oludugunu bilme ahaha aferim "Çocuk"
hahaha güldürdün herkes ilk başladığında böyle başlıyor script inceleme ve deneme yanılma yöntemi ile. Eğer ki developer'lik ile bir ilgin alakan yoksa bu yorumu yapman saçma herkes bu şekilde başlıyor.

Güzel çelişki fivemde 8-9 aydır vardın dostum hadi onu geçelim benim bahsettiğim max 2 ay oldu ve heryerde diğer developerları eleştiriyorsun ilk önce RegisterCommand komudunun anlamını öğren be adamım neyse yazık baybars çakırbeyli rp devammı bari sizin sunucuda mafia sunucusuu ashfvunuajkmslgvföaşsgvas
//

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!