Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

[Fikir Alışverişi] Yerinde sayan piyasa...

mehmetefeerkan

Üye
FT Kullanıcı
Discord
marlboroghini
Founder, oyuncu, developer yahut emekli; herkesi ilgilendiren, ilgilendirmese ilgisini çekebilecek bir yazı çıktı sanırım ortaya. Okumadan geçmeyin...
Geri döndüm döneli gerçekten gördüklerime üzülüyorum.

Dahası şuna üzülüyorum; aile-mafya-kartel konsepti yayılıyor da Faction/Sosyal konseptini benimseyen sunucuların işi aksıyor diye o kadar lobicilik yaptık sunucu vurduk. Keşke hiç uğraşmasaymışız.

Bu forumda bile "nerede o eski roller" diye konular açılıyorsa bu piyasa durma noktasına gelmiştir abi. Ben en son buradayken kimse kimseye dert yakınmazdı. Millet dert yakınır hale gelmiş.

Bu piyasa neden bu hale geldi? Fikir beyan eden gördüm ama tam anlamıyla mevzuyu kavrayabilen daha çıkamamış çıktıysa konuşmamış.
Ekmeğinde olan ekmeğinin peşinde; ondan insanların piyasanın kanser olduğunu anlayamaması normal. (TL;DR: Anlayan sesini çıkarmadığı için bu konumdayız)

Herşeyden önce rekabet bitmiş; konsept ayrımı çok şiddetli hissediliyor.

Bi kere gerçekten piyasada bulunmak için gerçek bir mücadele veren; kurulu düzenle devam ederek piyasayı direğe kelepçelemeyen sunucular arasında şöyle bir problem mevcut;
-Founder vizyonu denen mevzu bitmiş. Eskiden hiç piyasayla alakası olmayan sadece developer-staff desteğiyle sunucu açan owner-founderlar bile fikir belirtir, sunucunun seyrini değiştirecek dinamik kararlar verirdi. Öyle bi mevzu yok artık.
-Nasıl tutunurum? Kaygısıyla GunRP ile Sosyal-Faction-ArcadeRP'nin birleşimi iğrenç bir konsept arasında histerik kararlar veriliyor. Sunucu açan dereye atlıyo, kulaç atmadan nereye sürüklerse oraya...
-E haliyle sürüklenerek bir piyasada ayakta duramazsın; kaldırma kuvveti ne kadar yüzüne bakarsa o kadar. Sonra yüzeyde duramayıp batınca "bu piyasa ya******* yemiş" diye ağlanıyor.

İsteyen istediği kadar inkar etsin abi; bu piyasayı ayakta tutan sunuculardır. Sunucuları ayakta tutan developer'lar ve founder'lardır.
Eğer sunucuları ayakta tutanlar kendilerini "kitle eskisi gibi değil, piyasa değişti, eski kitle yok" diye kandırırsa piyasa nasıl ayakta kalsın?

Bu piyasayı, scriptler ve konseptler hususunda güncel kalmak için efor sarfetmeyen; yaptığı işi düzgün yapmayı yalnızca otorite kurmak ve paranın akışını-kırışını düzgün sağlamaktan ibaret sananlar bu hale getirdiler.
nopixel tanıtımından nopixel tanıtımına fikir ve konsept literatürünü genişletebilen yaratıcılık yoksunu geliştiriciler; ses getirecek şansı elde etmiş başka bir seri üretim sunucunun köklü değişikliği kulağına gelene kadar yönetim ve işleyiş hususunda kılını kıpırdatmayan sunucu sahipleri; hepsi şu an içinde bulunduğumuz durumun müsebbebi konumundadır.

Gelelim escrow'a. Çok hoş, tabii ki herkes parasını kazanacak ve bunu yaparken de kod güvenliğini sağlayacak.
Yalnız bilader; "yaptım tuttu, üstüne düşmeye geliştirmeye gerek yok nasıl olsa bundan kazanıyorum" diye tutan scriptlerin gelişmiş versiyonlarını çıkarmayarak yeteneğini ve bilgini toprağa gömüp sadece parana bakma bencilliğini niye yapıyosun?

Tutan scriptlerden para akar akmasına da, inovasyonunu tıkadığın piyasada nereye kadar akacak? Ürtekenliği düşürüp sürümden kazanma sistemine geçen developer'lar piyasanın ve sonra kendisinin kuyusunu kendi kazmıştır. Bu para o kuyuya akacak, doğru, ama dolduğunda nolucak?

Pek tabii ki tek bir developer yok evet; escrow her developer'ın g.tünü böyle kaldırmadı evet o da doğru; yalnız şunu unutuyorsunuz; yurtdışı ile TR piyasası arasında her zaman bir script konsepti farkı vardı, hala var.

Bu aradaki fark eskiden herkes herkesten çalıyor çırpabiliyor diye kapanıyordu.

Şimdi TR geliştiricilerinden, konseptine uygun alabileceği tüm scriptleri alan sunucular, kalkıp "inovasyon yapalım, değişik bi script koyalım" dediğinde yurtdışı üreticilerin Tebex'lerine bakıyor; ve kalkıp şunu diyor:
"Abi, bu bize gitmez ya; ne boka yarıyo bu?"

dersin tabi kardo; senin piyasan 1-1.5 senedir inovatif HİÇBİR şey yapmıyor da ondan. Seni o sunucuyu açacak kadar donanımlı hissettiren scriptleri yazıp bir de üstüne kaliteli UI çakmayı beceren herkesten içerik alıyorsun zaten. Devamı yurtdışında; o da hoşuna gitmiyor. Hoşuna gidenleri de yurtiçinde yapan yok...

Ya bu hususun en basit örneği ne biliyo musunuz abi?
17 Movements Meslek Paketi.
Adam yapmış kardeşim. Oturup üzüm karpuz kavun zart zurt manav işlerinden kurtarmış seni. Seke seke gidip alıyosun. Çeşit te az he, ayda 50€ veriyosun 8 tane non-whitelist mesleğe.

Yukarıdaki founder vizyonu konusuna da değineyim; velek ki 17mov_grouppesechs mesleğini koyuyosun sunucuna. Zırhlı araçla para taşıma mesleği.
Ama sen ****** olduğun için, oturup işinden anlamayan developer'ın bırak alınan scriptin fragmanını izlemeyi, config.lua okumayı dahi beceremediği için scriptin aynı zamanda o para taşınan arabaya soygun yapılabilmesi özelliğini getirdiğinden haberin yok.

Roller hakkında inanın ne desem bilemiyorum.
Yani burada kalkıp HardRP'ci tarafımı çok ta konuşturmaya hacet yok çünkü piyasayı zehirleyen -dahası onlara hitap edecek sunucular açarak piyasayı zehirlemesine müsaade edilen- kitle burada da var; o kısımla hiç uğraşamam.
Basitçe Gang Rolleri piyasada gerçek bir hakimiyet sağlamaya başladıktan sonra Legal Departmanlar ve bu departmanları yöneten ve sunucuya bağlayan yetkililer hazırlıksız yakalandı. Bu hazırlıksız yakalanma durumdan sonra ortalığı temize çekmek için kendi konseptine müdahale eden sunucular battılar; ortayı bulmaya çalışanlar oyuncu kaybettiler. Bu yeni anlayışı tam olarak benimseyen, silahlanmanın ve agresif rolün kontrolsüz olmasına göz yuman bazı sunucular tutsa da piyasanın geri kalanına -dışarıdan bakıldığı için- yanlış örnek olmaktan ileri gidemediler.

Bu yanlış örnekleri görüp; oyunu oyunluktna çıkarıp, rolle alakası olmayan kitleleri "rol" kisvesi altında platforma çeken insanlar şu an piyasanın tepesinde, unutmayın.

Piyasadaki PVP kültürünün sağlıklı gelişmesine özellikle engel olan ekipler oldu. Buna neden kalkışıldığını herkes çok iyi biliyor; para.
İş zaten para abi evet doğru; zaten PVP kültürünü patlatan kimseye laf yok; müthiş başarı.
Haltı eden, oyuncularda yaygınlaşan PVP merakını kontrol altında tutarak pozitif kitle ayrımını beceremeyen yönetim ekipleridir.

Beni anlamanıza yardımcı olmak için bir örnek vereyim;
Bana sorulacak olursa, hikayenin kendi çetelerinden önce custom çetelerle sunucuyu doldurmak yapılabilecek en yanlış şey. Neden?
Aldığın PD, Polis rolü kısıtları içinde rol yapıyor. Aldığın oyuncu, kurallar ve para kısıtı içinde rol yapıyor. Yani çete olmayan her oyuncuda bir rol kısıtı var.
Çatışma kuralları hariç hiçbir kısıtı olmayan, Custom Çete kavramı ne kadar ağır bir şey? Çok. Tamam abi okey anladık yani hikayeye ait bir çete içinde rol yapmak istemeyen çeteler olabilir; evet; velev ki bunu düzgün yürütebilecek oyuncu buldun, neden silah yardımı yapıyorsun? Düzgün yürütecek adam senden mülakatta silah dilenmez ki...
Ha eğer diyorsan ki 'ben zaten reklam yaparken "çetelere yardım" diyorum ve bu kapsamda silah veriyorum', farklı sayfalardayız.

Bu platform kendisine Roleplaying Framework demiyor muydu bilader? Rolden önce silahı, parayı, gücü, trashtalk'u, üstünlüğü ne ara önemser hale geldi bu playerbase?

Gelmedi işte. Gerçekten ROL yapan playerbase zaten bu şeyleri önemsemiyor. Sıkıntı gerçek rol yapan adama hitap edememe sorunu zaten.
Adında R ve P harfleri geçmesine rağmen bünyesinde /me /do komutlarını barındırmayan, yalnızca Trashtalk atılsın diye voicechat barındıran sunucuların hitap ettiği kitle, hakkını veren bir sosyalRP sunucusunun hedef kitlesiyle hiçbir zaman aynı olmadı.

Paradoks a****** k*****.
Hakkaten. Yani çok oyuncuya hizmet verdim aga, ama hiç bu kadar canım sıkılmadı.
Saçmalıyormuşum gibi geliyor belki de öyle yapıyorum ama zaten buraya içimi dökmeye ve soru sormaya geldim.
  • "Escrow çıktı, inovasyon büyük oranda tıkandı" fikrini benimsediğimi söylemiştim. Bu hususta bana katılan var mı?
  • Gerçek, 2020-21 senelerinde dönen sağlıklı ve sıcak rollerin döndüğü sunucular neden uzun ömürlü olamıyor? Sizce ne yanlış yapılıyor?
    GunRP ağırlıklı sunucularda inovasyona yer verilmemesi diğer sunucuları etkiliyor mu?
  • Sosyal rol dönmesine önem veren ve oyuncularıyla yakın iletişimde olup Line ya da ED tadında rolleri barındıran bir sunucunun şu an piyasaya girmesi neticesinde ne olabilir?
  • O "kayboldu" denen kitle velev ki gerçekten kayboldu öldü. Hortlatmak için ne lazım?
Sorular bu şekilde abi..
Cevap vermekten çekinmeyin de beyin fırtınasını sürdürelim. Yani çok post gördüm "eski rollere ne oldu" diye. Madem herkes bu kadar merak ediyor madem herkesin canı bu kadar sıkıldı; bu duvarı kırıp ileriye devam etmek için kimin ne delilik yapması gerekiyor oturup konuşalım abi al sana piyasaya revive atma megathread'i. Altı dolmazsa hakiki çok üzülürüm.

piyasanın bitişi UI scriptler oldu ve hala oluyor.

geçen sene bilen bilir https://www.fivemturk.com/threads/pubg-fivem-battlezone.45554/ bu paketin tamamen(cidden external esx veya o tarz bi core yoktu) luası bana aitti sadece front end kısmı pwais pwais kardeşim yapmıştı

bu pakette oyuncular uçaktan atlıyordu her uçak client based(diğer oyuncularda görünmeyen) idi bu uçağı farklı lokasyonlarda spawnlamak istiyordum ama mal gibi kord. yazmak istememiştim onun için geometri hocamla beraber hayali bi çember yaratıp çemberin ucundaki seçilen bir noktayı nasıl alabiliriz diye uğraşmıştık trigoyla falan çözdük sonra vs vs.

ama bu sisteme dışarıdan bakan birisi bunların hiç birinin farkında değil...

sonra piyasada bok gibi ui lı sc lerin türeyip 100-200 satmasıyla beraber fivemi saldım.

sonuç:
Fivem anlık olarak UI çöplüğüne dönmüştür. back-end yapanlar sağlam bir takımda çalışmıyorsa allah belaları verilmiş durumdadır. Rol ve sunucu işlerinden bahsetmeme gerek yok zaten biliosunuz iyi forumlar.

+ olarak yeni developerlarda hiç farklılık yok
ben daha 15 yaşında lisans sistemimde lisans onaylanmadığında internet üzerinden belirlediğim shitpost videoları indirip açıyordu
video:

mesela bunun sayesinde fs i öğrendim ve ilgim daha çok arttı
fakat şimdiki devler config editlemek dışında bişey yapmıyorlar.

Dozunda yapılırsa UI iyi olabiliyor. BKZ : NP 4.0 Bir çok şey UI ama çok iyi yapılmış.
abi hadim değil koskaca np amk ama ben beğenmedim core un mağazasından çıkmış gibi duruyor trailer.
3.0 ın traileri böyle oha amk yuh küfrede küfrede izlemiştim peki neden ?
amk hangi delinin aklına gelirdi o eye target sistemi bir devrim oldu yani

abi hadim değil koskaca np amk ama ben beğenmedim core un mağazasından çıkmış gibi duruyor trailer.
3.0 ın traileri böyle oha amk yuh küfrede küfrede izlemiştim peki neden ?
amk hangi delinin aklına gelirdi o eye target sistemi bir devrim oldu yani
onu bunu bırakta o paketi satıyon mu

piyasanın bitişi UI scriptler oldu ve hala oluyor.

geçen sene bilen bilir https://www.fivemturk.com/threads/pubg-fivem-battlezone.45554/ bu paketin tamamen(cidden external esx veya o tarz bi core yoktu) luası bana aitti sadece front end kısmı pwais pwais kardeşim yapmıştı

bu pakette oyuncular uçaktan atlıyordu her uçak client based(diğer oyuncularda görünmeyen) idi bu uçağı farklı lokasyonlarda spawnlamak istiyordum ama mal gibi kord. yazmak istememiştim onun için geometri hocamla beraber hayali bi çember yaratıp çemberin ucundaki seçilen bir noktayı nasıl alabiliriz diye uğraşmıştık trigoyla falan çözdük sonra vs vs.

ama bu sisteme dışarıdan bakan birisi bunların hiç birinin farkında değil...

sonra piyasada bok gibi ui lı sc lerin türeyip 100-200 satmasıyla beraber fivemi saldım.

sonuç:
Fivem anlık olarak UI çöplüğüne dönmüştür. back-end yapanlar sağlam bir takımda çalışmıyorsa allah belaları verilmiş durumdadır. Rol ve sunucu işlerinden bahsetmeme gerek yok zaten biliosunuz iyi forumlar.
adamın ağzından bal damlıyo beni bulsana nolur bi kouşalım ❤️ Discord: marlboroghini

ronın kardesıme respect

Bir developer olarak Türkiye piyasasiyla hiç ilgilenmiyorum ama sunu diyebilirim : Ne zaman ki UI ve görünüm, islevsellik ve optimizasyonun önüne geçti, o zaman oyuncunun keyfini kacirdilar ve gerçekten benim zamanimdaki gibi teamspeak gitse bile /me /do ile 2 saat rol yapan kitle artik illallah etti.
Çok güzel ui li bir script i çalistirdiginda idle da iken 0.4 yiyor, yanina gittiginde 0.7, toplam resmon ayyuka çikmis ama bizim UI miz var...
Oyuncu bi giriyor sunucuya, sonra yok niye ordan düstüm, niye burdan uçtum, bunu niye görmedim vs. vs.
Sunucunun developerina desen ki bi profiler ac 2000 frame lik yolla bakalim sorun nerde, o ney ki der..

Dedigin gibi yenilik de yok.. Yenilikcilik de yok.. herkes tutturmus yok elmadir üzümdür.. yahu kardesim hayatta hic mi baska meslek yok, uydur bir veteriner meslegi, gitsin evlere, baga bahçeye, tavuga inege köpege igne yapsin hap versin..
Köpek gezdirme servisi yaptim millet bayildi, uydurun yeni seyler ki millet de artik yenilik görsün.
Ne zaman ki nicelikten ziyade nitelige bakarsak, o zaman daha iyiye gider..

Bir developer olarak Türkiye piyasasiyla hiç ilgilenmiyorum ama sunu diyebilirim : Ne zaman ki UI ve görünüm, islevsellik ve optimizasyonun önüne geçti, o zaman oyuncunun keyfini kacirdilar ve gerçekten benim zamanimdaki gibi teamspeak gitse bile /me /do ile 2 saat rol yapan kitle artik illallah etti.
Çok güzel ui li bir script i çalistirdiginda idle da iken 0.4 yiyor, yanina gittiginde 0.7, toplam resmon ayyuka çikmis ama bizim UI miz var...
Oyuncu bi giriyor sunucuya, sonra yok niye ordan düstüm, niye burdan uçtum, bunu niye görmedim vs. vs.
Sunucunun developerina desen ki bi profiler ac 2000 frame lik yolla bakalim sorun nerde, o ney ki der..

Dedigin gibi yenilik de yok.. Yenilikcilik de yok.. herkes tutturmus yok elmadir üzümdür.. yahu kardesim hayatta hic mi baska meslek yok, uydur bir veteriner meslegi, gitsin evlere, baga bahçeye, tavuga inege köpege igne yapsin hap versin..
Köpek gezdirme servisi yaptim millet bayildi, uydurun yeni seyler ki millet de artik yenilik görsün.
Ne zaman ki nicelikten ziyade nitelige bakarsak, o zaman daha iyiye gider..
abi türk piyasasının gelişmeme sebebinden biri eleştiri kaldıramıyoruz örnek olarak bi kere bi arkadaşın scriptine bi eleştiri yapmıştım ama cidden kötü amaçlı değildi yapıcı bi eleştiriydi malum arkadaşın cevabı s*** g** beğenmiosan alma
böyle bir yorum yapan arkadaşın sizce türkiye piyasasını geliştirme bi adım öne taşıma şansı var mı ?

abi artı olarak pazarlık sünnetir eyvallah ama 30€ luk sc ye gelip 150 lira oluru var mı diyosun abi bide sunucun tr de top 10'da ya eyvallah.

abi türk piyasasının gelişmeme sebebinden biri eleştiri kaldıramıyoruz örnek olarak bi kere bi arkadaşın scriptine bi eleştiri yapmıştım ama cidden kötü amaçlı değildi yapıcı bi eleştiriydi malum arkadaşın cevabı s*** g** beğenmiosan alma
böyle bir yorum yapan arkadaşın sizce türkiye piyasasını geliştirme bi adım öne taşıma şansı var mı ?

abi artı olarak pazarlık sünnetir eyvallah ama 30€ luk sc ye gelip 150 lira oluru var mı diyosun abi bide sunucun tr de top 10'da ya eyvallah.
Bununla ben de çok karsilastim.
Amacin ne kadar da yapici ve yardim için olsa da elestirinin her türlüsüne kapali bizim developerlar.
Al sana bir örnek, zamaninda snr-motel diye bir script yazmis arkadas, konuya da optimize diye felan birseyler yazmis ve optimize olmadigini anlatana kadar göbegim çatladi, hep bir alayci tavirla yaklasti ve belki anlar diye github üzerinden PR gönderdim ve hala PR açik :
Madem niyetin ögrenmek degil, hangi akla hizmet zorluyorsun o zaman developer olmak için ?

Yabancilar belki birseyler ögrenirim maksadiyla QBCore un discorduna girdigimde script yazarken 50 ayri soru sorar, bizimkilere daha polyzone + target kullanmasini anlatamadim.
while true döngüleri bir yerde, distance kontrolleri bir yerde, global function atarlar herseye. Anliyacagin optimizasyon için ne gerekiyorsa tam tersini yapip sonra da burda full optimize diye konu açarlar.
Ögrenmek ve elestiriye açik olmadiklari sürece de yerinde ayni hatayla sayip dururlar..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!