Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Reklam MYTH V - SUNUCUMUZ AÇIKTIR! - 03.10.2023 - HARD RP & HARD EKONOMİ - ÇETE VE AİLE YOK!

Sinitra

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
MYTH V (2).pngÖncelikle biz kimiz? Oyuncumuza verebileceğimiz şeyler ve oyuncumuzdan istediğimiz şeyler neler? Bunlardan biraz söz etmek istiyoruz.

Myth V sunucusunun sahibi olarak iki kişiyiz. Birimiz grafik tasarım ve yazılım alanında, diğerimiz ise oyun geliştirme ve oyun tasarımı alanında çalışıyor. GTA serisi çok sevdiğimiz bir oyun serisi, keza FiveM’in sunduğu online roleplay de üzerine eklenen güzel bir sos gibi bizim için. Yani başlangıçta öyleydi… Biz de başka sunuculara girip rol yapmak istemiştik önce. Sonra gördük ki sunucuların RP kalitesi bizim istediğimiz gibi değil. Bunun yanı sıra çoğu sunucu yönetimsel problemler yaşıyor. Nereyi denediysek kaosla karşılaştık ve bi noktadan sonra rol yapmaktan soğuduk. Bu sebeple biz de kendi sunucumuzu kurmaya karar verdik. Nihai hedefimiz tabii ki daha önce yaşadığımız bu kötü deneyimleri kendi oyuncumuza yaşatmamak. Böylelikle rol kalitesi yüksek, ayrımcılık olmayan, adam kayırma olmayan, arkadaşlıkların temellerinin atıldığı, rollerin oyun dışına taşınmasına bile ihtiyaç olunmayan bir sunucu kuralım dedik. Bize göre bi sunucunun yönetimindeki kafa yapısı sunucunun kültürünü şekillendiren en önemli nokta. Bu yüzden bu kısmı detaylı aktarıyoruz ki sunucumuza gelmek isteyen arkadaşlarımız da eğer benzer düşünceleri paylaşıyor ise gelsinler ki kültüre uyum sağlayabilsinler. Farklı fikirde de olabiliriz, buna saygı duyarız tabii onu da söyleyelim.

Oyuncumuzdan Ne Bekliyoruz?

Sunucumuza katılacaksanız bilmeniz gereken birkaç nokta var, biraz onlardan bahsedelim. Öncelikle zor bir mülakat süreci sizleri bekliyor. Bunun temel sebebi sunucuda bulunmasını istediğimiz oyuncuların RP kalitesini yüksek düzeyde tutmayı hedeflememiz. Sunucuya kayıt olurken klişeleşmiş olan “metagaming nedir?” veya “power gaming nedir?” gibi sorular sormuyoruz. IC karakteriniz adına cevap vermeniz gereken bir başvuru formu dolduruyorsunuz. Buradaki amacımız oyuna girmeden önce sunucuyu inceleyip nasıl bir rol yapmak istediğinizi kafanızda tasarladıktan sonra karakterinizin mizacını, geçmişini, hedeflerini vs. belirledikten sonra yani kafanızda rol yapacağınız karakteri oluşturduktan sonra oyuna girmenizi sağlamak. Sizden istediğimiz sabır ve selametle formu doldurmanız. Süreciniz devam ederken sunucumuzdaki diğer oyuncularla ve bizimle tanışıp sunucuyu daha yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Süreciniz olumlu geçer ve karakteriniz onaylanırsa “YOU’RE IN!”, artık içerdesiniz! Bundan sonrasında sizi keyifli vakit geçirmekten alıkoyan bir şey kalmıyor. Paranızı kazanın, ev, araba, kedi, köpek, işletme satın alın ve sosyal rolünüzü yaparak eğlenin. Siz rolünüze bakarken biz de arka tarafta sizin daha iyi vakit geçirmeniz için scriptler geliştiriyor, performans iyileştirmeleri yapıyor, rol kalitelerinin yüksek düzeyde kalması için in game adminlerimizle beraber oyuncularımızı takip ediyor olacağız.

Bu bir rol yapma sunucusu olduğu için oyun içerisinde yaşadığınız her şeyi oyun içerisinde çözmenizi istiyoruz. Örneğin patronunuz maaşınızı ödemeyebilir, bunun için DOJ, PD ve Belediye gibi resmi kurumlarımız var. Eğlenmeye bir mekana gittiğinizde aracınızın benzininin hortumlandığını fark edebilirsiniz. Mekanların güvenlik görevlileri veya otopark sorumlularının olmasını talep etmek en doğal hakkınız. İşletme sahibi misafirlerine gerekli konforu sağlamazsa bunun sonucu büyük olasılıkla müşterileri kaybetmek olacaktır. Bir gün şehrin en önemli kurumlarından olan paranızı yatırdığınız bankaya büyük bir soygun düzenlenebilir. Büyük Merkez Bankası Soygunu… Kalabalık bir ekip kafayı kısa yoldan zengin olmaya takmış ve şehrin tüm parasına gözünü dikmiş. Gerekli tüm hazırlıkları tamamlamış ve bir gece ansızın elektrik santralini patlatıyor. Tüm şehir karanlığa gömülüyor. Siz de şehrin bambaşka bir noktasında karanlığın içinde kalıyorsunuz. Telefonunuzun fenerini açıyor etrafınıza bakıyorsunuz. Herkes merakla telefonuna sarılmış ve neler olup bittiğini öğrenmek için sosyal medyaya bakıyor. #büyükmerkezbankasısoygunu hashtag’i heryerde. Canlarına susamış olmalılar! Bankanın güvenlik duvarını aşabilmek için tüm şehri karanlığa gömmüş olmalılar. Buna nasıl cesaret edebilirler? Polis ekipleri bankanın çevresinde güvenlik koridorları oluşturuyor, tüm şehrin giriş çıkışlarını kapatıyor. Helikopterler şehrin tepesinde dev ışıklarıyla karanlığa gömülen şehri aydınlatıyor. Buradan çıkmaları mümkün değil! Muhtemelen imkansız… Peki ya çıkabilirlerse? Yanlarında götürebilecekleri paranın miktarını hayal edebiliyor musun?


Oyuncuya Ne Sunuyoruz?

Test sunucusunu kurduktan sonra özellikle düşük özellikleri olan bir makine seçtik. Teste girdiğimiz bilgisayarlar da keza düşük sistemlere sahipti. Buna rağmen 60+ FPS ile beraber stabil bi oyun deneyimi yaşadık. Bunları referans alarak sunucuyu bir kez daha optimize ettik. FPS kaybını %2 - %5 civarlarına çektik. Bu sayede sunucuda performansı yüksek düzeyde tutmayı garantilemiş olduk. Testlerimiz bittikten sonra ana makinemizi seçtik. Güçlü bir işlemci, ram, ssd ve internet upload hızına sahip bir makine ile sunucu performansını maksimuma çektik.

Teknik kısım bittiğine göre oyun deneyiminden de biraz bahsetmek istiyorum. Oyun içerisinde daha realistic hard economy tasarladık. Oyunun ekonomisi sürdürülebilirlik açısından bizim için en önemli noktalardan biri. Oyuncu oyun içerisinde ne kadar fazla emek harcarsa o kadar kazanım elde edebilecek. Başlangıçta bir kamu çalışanı tabii ki bir işletme çalışanından daha fazla para kazanabilir. Ama ilerleyen zamanlarda herhangi bir işletme çalışanının azmi ve uğraşları sayesinde büyüyüp çalışanlarına daha fazla para kazandırabileceğini de göreceğiz. Ya da ben özgür ruhluyum, herhangi bir işletmeye bağlı kalmak istemiyorum, serbest meslek yapar paramı kazanırım da diyebilirsin. Bir yolu daha var aslında… Biraz tehlikeli bi yol olabilir. Her zaman tetikte olmak zorunda kalacağın, belki gerçek ismini bile kullanmayacağın, bu yolda ödediğin bedeller karşılığında seni güç sahibi yapabilecek bi yol… Çevrende senin için ölebilecek veya senin için öldürebilecek insanların olduğu bir yol. Güven mi? İşte o en zor olanı. Kim bilir? Belki de bir gün bir başkasından emir alıp seni öldürmek için gelebilirler…

Uzun lafın kısası yapmak istediklerimizin sınırı yok. Sizin de rollerinizin bir sınırı olmasın. Sadece düşünmeniz gereken riskler ve kazanımlar. Belki bu riskleri almaya değer, belki de değmez. Kararınızı verip yolunuzu buna göre çizeceksiniz…

Biraz da araçlardan bahsedelim… Sunucuya yepyeni araçlar ekledik. Araçları class’larına göre S-A-B-C-D olarak sınıflandırdık. Kullanılmayan ve talep görmeyen araçları galeri sisteminden kaldırdık. FPS drop yaşatmayan, poligon sayıları optimize olan farklı araçları yeni araçlar olarak galeriye ekledik.

Bunların yanı sıra oyuncularımıza belli aralıklarla senaryosu olan, oyuncuların nabzına göre, oyuncuların rollerini takip edip bunlara uygun olarak senaryolu admin rolleri paslayacağız. Burdaki admin rolleri diğer sunuculardaki gibi düşünülmesin. Adminler kendileri eğlensin diye değil, size takipte kalabileceğiniz senaryolar sunabilmek için bu roller oluşturulacak. Bu sunucuda göreceğiniz meslekler ve roller belli bir mantık çerçevesine oturtulmuş bir şekilde karşınıza çıkıyor olacak. Daha önce gördüğünüz saçma, rasyonel olmayan rol kurallarından tamamen farklı, rasyonel temellere oturtulmuş meslekler ve roller tasarladık.

Oyuna girdiğinizde karşınıza çıkacak olan mesleklerden bazıları şu şekilde olacak; Burger Shot, Mekanik, Emlakçı, Galeri, Beach Club, Tequilala, Lojistik, Pawn Shop, Taksi & Uber, Odunculuk, Balıkçılık, Domates toplama, Üzüm toplama, Kasap I & II, Kokain, Ot yetiştirme, ATM soygunu, Banka soygunu, Büyük Merkez Bankası Soygunu, Ev soygunu, Mücevher soygunu, araç benzin hortumlama, araba hırsızlığı, araç parçalama, PD, EMS, DOJ, Belediye, LS News…

Bu giriş niteliğindeki tanıtımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sunucumuz her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Siz de bu projede yer almak istiyor ve kendinize güveniyorsanız discord sunucumuza katılın. WL için yetkililerle iletişime geçebilirsiniz. Giriş ödülü almak isterseniz karakter hikayenizle ilgili soruları içeren ⁠"📃başvuru-formu" nu doldurabilirsiniz. Selam vermekten de çekinmeyin, sunucuya giriş yapana kadar ⁠"💬kayıtsız-chat" i kullanabilirsiniz.AÇILIŞ TARİHİ - 1 EKİM 2023
SUNUCUMUZ AÇIKTIR!Myth V .png Myth V Başvuru Formu QR.png 


Ekli dosyalar

 • MYTH V (1).png
  MYTH V (1).png
  440.8 KB · Görüntüleme: 25
 • MYTH V (1).png
  MYTH V (1).png
  531.7 KB · Görüntüleme: 322
 • MYTH V.jpg
  MYTH V.jpg
  24.6 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:

Sinitra

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Myth V - Açılış 16 Eylül ! - Hard RP & Hard Economy - Çete ve Aile YOK!
 


valesko

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
19 May 2022
Mesajlar
5
++++++++
 


rolkeke

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
11 Eki 2022
Mesajlar
1
+++++++
 


Quadd

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
4 Ağu 2023
Mesajlar
1
+++++++++
 


DrxMaxi

𝐅𝐈𝐕𝐄𝐌𝐓𝐔𝐑𝐊
Moderatör
Katılım
26 Haz 2021
Mesajlar
3,035
Web sitesi
solidstore.com.tr
Discord
drxmaxi
Konunuzu güncellemek için Yukarı Taşı butonunu kullanınız.
 


pelacanus

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
2 Ağu 2023
Mesajlar
4
Dc link kırık
 


Barbus

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
16 Eki 2020
Mesajlar
7
dc link kırık
 


Barbus

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
16 Eki 2020
Mesajlar
7
Dc Link kırık
 


Sinitra

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Açılış Tarihi 3 EKİM 2023 olarak güncellenmiştir!

Discord Link:
 


Son düzenleme:

Sinitra

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
MYTH V - SUNUCUMUZ AÇIKTIR! - 03.10.2023 - HARD RP & HARD EKONOMİ - ÇETE VE AİLE YOK!
 


Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!