Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Soru Fivem iyi sistemde aşırı ram kullanımı. (Darboğaz)

FarisV

Üye
FT Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, yaşadığım sorun her sunucuda değil ama iyi olan sunucularda aşırı derecede FPS drop sebebi ile oynayamama sebep oluyor.

Tertemiz yeni formatlanmış tüm sürücüleri güncel bu sistemde;
  • AMD Ryzen 9 3900X
  • Asus Geforce RTX 3070 Dual
  • Corsair RGB PRO CL18 3600Mhz 2x8 Toplam 16GB Ram
  • Asus Rog Strix B550-F Anakart

Ram %95 kullanımda bir çok sunucuda Ramden dolayı darboğaz yaşıyorum.

Denediklerim:

• Tüm grafik ayarlarını denedim, 1080p çözünürlükte de denedim.
  • MemReduct ile ram boşaltarak denedim.
  • Arkaplan tüm servisler uygulamalar kapalı.
  • Oyunu silip tekrar temiz kurulum yaptım.
  • Antivirüsü kapattım.
  • Tüm ramleri, diskleri hata kontrolü, sağlık testi taramaları yaptım.
  • Windows en güncel hali, tüm sürücüler en güncel hali.
  • Tüm grafik ayarlarını geforce experience üzerindende farklı farklı seçenekler ile denedim.
  • Fivem CACHE dosyalarını tamamen silip denedim.
  • Directx shader cache dosyalarını silip denedim.
Bugün ram sipariş ettim ama bir çözüm bilen varsa şimdiden çözmek hem benim hem benzeri sorun yaşayan arkadaşların iyiliğine olacaktır.
Teşekkürler!

Buraya ek olarak Afterburner ile aldığım anlık değerleri de ekliyorum.
Not olarak şunu da eklemek isterim görüntü ayarlarını, 1080p çok düşük yapsamda çok yakın değerler, 2K En yüksek yapsamda aynı değerler veriyor. Sanırım direkt olarak RAM ile alakalı gördündüğü gibi. Ama madem böyle neden sistem gereksinimlerine minimum 16GB yazılmıyor?

Ekli dosyalar

• Afterburner.png
    Afterburner.png
    17.6 KB · Görüntüleme: 5
Buraya ek olarak Afterburner ile aldığım anlık değerleri de ekliyorum.
Not olarak şunu da eklemek isterim görüntü ayarlarını, 1080p çok düşük yapsamda çok yakın değerler, 2K En yüksek yapsamda aynı değerler veriyor. Sanırım direkt olarak RAM ile alakalı gördündüğü gibi. Ama madem böyle neden sistem gereksinimlerine minimum 16GB yazılmıyor?
Aslında sorun basit, ekran kartının vram miktarı fazla olduğu için o kadar da ram tüketiyorsun. Basit bir ekran kartın olsaydı şuan kullanıcağın max ram miktarı 8-10GBB Olucaktı. Bu Durumda yapman gereken ya ramini 32GB Yapman veya 24GB Yapman. Veya internette araştırıp ekran kartlarının ram kullanımını kapatma diye bir seçenek varsa o da bir çözüm yolu olabilir. (ama tavsiye etmem)

Aslında sorun basit, ekran kartının vram miktarı fazla olduğu için o kadar da ram tüketiyorsun. Basit bir ekran kartın olsaydı şuan kullanıcağın max ram miktarı 8-10GBB Olucaktı. Bu Durumda yapman gereken ya ramini 32GB Yapman veya 24GB Yapman. Veya internette araştırıp ekran kartlarının ram kullanımını kapatma diye bir seçenek varsa o da bir çözüm yolu olabilir. (ama tavsiye etmem)
Bu söylediğini biliyorum fakat şöyle bir durum var.
Fivem sunucularında extented vram gibi bir seçenek var görüntü ayarlarında. Bu oyunun ekran kartının VRAM'ini daha fazla kullanmasını sağlıyor. Bunu açtığım zaman fps drop durumu çok daha aza inerken kapattığımda ve görüntü ayarlarının hepsini kıstığımda yani daha az vram kullanacak şekilde ayar çektiğimde herşey daha kötü oluyor, darboğaz durumu artıp rame daha da çok yükleniyor.

Yani dediğin matematik tam ters bir şekilde çalışıyor gibi görünüyor?

Bu söylediğini biliyorum fakat şöyle bir durum var.
Fivem sunucularında extented vram gibi bir seçenek var görüntü ayarlarında. Bu oyunun ekran kartının VRAM'ini daha fazla kullanmasını sağlıyor. Bunu açtığım zaman fps drop durumu çok daha aza inerken kapattığımda ve görüntü ayarlarının hepsini kıstığımda yani daha az vram kullanacak şekilde ayar çektiğimde herşey daha kötü oluyor, darboğaz durumu artıp rame daha da çok yükleniyor.

Yani dediğin matematik tam ters bir şekilde çalışıyor gibi görünüyor?
VRAM Değerini kıstıkça, ekran kartının kullanımını azaltıyorsunuz, bu durumda ram miktarı artar, gerekli gücü ve depolamayı oradan sağlar yani. 3070 gibi güçlü bir ekran kartınız var extended texture budget ayarını ortada tutmanızı tavsiye ederim

VRAM Değerini kıstıkça, ekran kartının kullanımını azaltıyorsunuz, bu durumda ram miktarı artar, gerekli gücü ve depolamayı oradan sağlar yani. 3070 gibi güçlü bir ekran kartınız var extended texture budget ayarını ortada tutmanızı tavsiye ederim
Teşekkürler yanıtın için. Evet extended texture budget ayarı ortada değil full yine devam ediyor sorun. Ram problemini çözdüm şuanda ram kullanımı 12-13 gb aralığında ama hala takılma ve donmalar yaşıyorum. Görünürde hiçbir parçada aşırı yükleme yok. :(

Teşekkürler yanıtın için. Evet extended texture budget ayarı ortada değil full yine devam ediyor sorun. Ram problemini çözdüm şuanda ram kullanımı 12-13 gb aralığında ama hala takılma ve donmalar yaşıyorum. Görünürde hiçbir parçada aşırı yükleme yok. :(
F2 nin kasarak gelmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız fivemi açın ayarlara girin fix ui lag ı tikleyin

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!