Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Paylaşım Yeni GPS Sistemi (Hitch Warning Çözüm)

Changelog (12.07.2020)
- Rozet numarası sistemi eklendi. GPS i polis bir oyuncu aktif etmeye çalıştığında karşısına rozet numarası girebileceği pencere gelecektir. Buraya yazdığı rozet numarası bliplerde isminin başına köşeli parantez içinde eklenecektir.
- GPS listesine oyuncu giriş çıkışı olduğunda anlık oyuncuların GPS leri güncellenecektir. Böylece sistem daha optimize, gecikmesiz ve anlık olarak işleyecektir.Önceden bir oyuncu örneğin GPS kapattığında duruma göre 30 saniye kadar beklemek gerekebiliyordu diğer oyuncuların haritalarından silinmesi için.

21287

Bu sistemi kullanan arkadaşlar işlerine yaradı veya yaramadı şeklinde düşüncelerini yoruma yazabilirse diğer kullanacak arkadaşlara fikir konusunda yardımcı olmuş olursunuz. Bu sistemi ücretsiz sırf herkese faydası olsun diye paylaştım. Bi yorumu bari fazla görmeyin. Forum kitlesi bukadar hazırcı, alacağını alıp yoluna bakan insanlar oldukça emin olun kimsenin hiçbirşey paylaşası gelmez. Bu rozet sistemini bana ilk öneri geldiğinde direk eklemiştim, fakat forumda hiçbir etkileşim hareketlilik olmadığı için bende bu konuyu güncellemedim, kendi haline bıraktım. Şimdi discorddan benden rica eden bir arkadaş için güncelledim.

DF
Son düzenleme:
Yararlı paylaşım sunucumdaki hataları düzelttiğim an deneyeceğim :D

DF
Harika bir paylaşım , mükemmel bir anlatım . Emeğine sağlık kardeşim .

DF
exelds exelds arkadaşımız ESX.RegisterServerCallback('esx_policejob:getItemAmount') olarak verdiğinden dolayı eventi çekemiyor. Bu yüzden benim verdiğim kodu server>main.lua ya ekleyin. Kodları güncellersen daha sağlıklı olabilir kankam.

Kod:
    local blip = GetBlipFromEntity(ped)
    if not DoesBlipExist(blip) then
        blip = AddBlipForEntity(ped)
        SetBlipSprite(blip, 1)
        SetBlipColour(blip, 1)
        ShowHeadingIndicatorOnBlip(blip, true)
        SetBlipRotation(blip, math.ceil(GetEntityHeading(ped)))
        SetBlipScale(blip, 0.85)
        SetBlipAsShortRange(blip, true)
        BeginTextCommandSetBlipName('STRING')
        AddTextComponentString('[~r~LSMS~s~] '..isim)
        EndTextCommandSetBlipName(blip)
        table.insert(blipsCops, blip)
    end
end

RegisterNetEvent('exelds:refreshGPS')
AddEventHandler('exelds:refreshGPS', function()
    if gpsInfo == true then
        if PlayerData.job.name == 'police' or PlayerData.job.name == 'offpolice' then
            getGPSListforPolice()
        elseif PlayerData.job.name == 'ambulance' or PlayerData.job.name == 'offambulance' then
            getGPSListforAmbulance()
        end
    end
end)
Sonrasında policejob server kısmında eski AddEventHandler('playerDropped' kısmını silin ve yine istediğiniz bir yere aşağıdaki kodları ekleyin
Kod:
local GPSList = {}

RegisterServerEvent('exelds:addGPSList')
AddEventHandler('exelds:addGPSList', function(rozetNum)
    local _source = source
    local xPlayer = ESX.GetPlayerFromId(_source)
    MySQL.Async.fetchAll("SELECT firstname, lastname FROM users WHERE identifier = @identifier", { ["@identifier"] = xPlayer.identifier }, function(result)
    local name = string.format("%s %s", result[1].firstname, result[1].lastname)
    table.insert(GPSList, {_source, name, xPlayer.job.name, rozetNum})
    TriggerClientEvent('exelds:refreshGPS', -1)
    end)
end)

RegisterServerEvent('exelds:removeGPSList')
AddEventHandler('exelds:removeGPSList', function()
    local _source = source
    for i = 1, #GPSList do
        if GPSList[i] and GPSList[i][1] == _source then
            table.remove(GPSList, i)
        end
    end
    TriggerClientEvent('exelds:refreshGPS', -1)
end)

ESX.RegisterServerCallback('exelds:getGPSList', function(source, cb)
    cb(GPSList)
end)

AddEventHandler('playerDropped', function()
    local _source         = source
    local xPlayer         = ESX.GetPlayerFromId(_source)
    if _source ~= nil then
        if xPlayer ~= nil and xPlayer.job ~= nil and (xPlayer.job.name == 'police' or xPlayer.job.name == 'offpolice' or xPlayer.job.name == 'ambulance' or xPlayer.job.name == 'offambulance') then
            for i = 1, #GPSList do
                if GPSList[i] and GPSList[i][1] == _source then
                    table.remove(GPSList, i)
                end
            end
        end
    end
end)

ESX.RegisterServerCallback('esx_policejob:getItem', function(source, cb, item)
        local xPlayer = ESX.GetPlayerFromId(source)
        local items = xPlayer.getInventoryItem(item)
        if items == nil then
            cb(0)
        else
            cb(items.count)
        end
end)

AddEventHandler('esx:onRemoveInventoryItem', function(source, item, count)
    local _source = source
    local xPlayer = ESX.GetPlayerFromId(_source)
    if xPlayer ~= nil and xPlayer.job ~= nil and (xPlayer.job.name == 'police' or xPlayer.job.name == 'offpolice' or xPlayer.job.name == 'ambulance' or xPlayer.job.name == 'offambulance') then
        if item.name == 'gps' and item.count < 1 then
            TriggerClientEvent('exelds:GPSStop', source)
        end
    end
end)

DF
Bu şekilde yaptım fakat hata veriyor. Ayrıca biraz daha açıklayabilirmisin kodu silip yerine mi koyalım v.s v.s gibi?

DF
Changelog (12.07.2020)
- Rozet numarası sistemi eklendi. GPS i polis bir oyuncu aktif etmeye çalıştığında karşısına rozet numarası girebileceği pencere gelecektir. Buraya yazdığı rozet numarası bliplerde isminin başına köşeli parantez içinde eklenecektir.
- GPS listesine oyuncu giriş çıkışı olduğunda anlık oyuncuların GPS leri güncellenecektir. Böylece sistem daha optimize, gecikmesiz ve anlık olarak işleyecektir.Önceden bir oyuncu örneğin GPS kapattığında duruma göre 30 saniye kadar beklemek gerekebiliyordu diğer oyuncuların haritalarından silinmesi için.

Ekli dosyayı görüntüle 21287

Bu sistemi kullanan arkadaşlar işlerine yaradı veya yaramadı şeklinde düşüncelerini yoruma yazabilirse diğer kullanacak arkadaşlara fikir konusunda yardımcı olmuş olursunuz. Bu sistemi ücretsiz sırf herkese faydası olsun diye paylaştım. Bi yorumu bari fazla görmeyin. Forum kitlesi bukadar hazırcı, alacağını alıp yoluna bakan insanlar oldukça emin olun kimsenin hiçbirşey paylaşası gelmez. Bu rozet sistemini bana ilk öneri geldiğinde direk eklemiştim, fakat forumda hiçbir etkileşim hareketlilik olmadığı için bende bu konuyu güncellemedim, kendi haline bıraktım. Şimdi discorddan benden rica eden bir arkadaş için güncelledim.
Teşekkürler eline sağlık

DF
Hazır policejob var mı ?

DF
GPS Aktif edildği diyor ama haritada mavi nokta gözükmüyorum veya başka birisi beni öyle görmüyor.

DF
Son düzenleme:
[ 25727

Mesela gps'i kullandığımda [ 529 ] Exelds Test yazıyor bir süre sonra isim ve rozet numarası gidiyor sadece mavi nokta kalıyor bu bir hata mıdır ? Yoksa böylemi olması gerekiyor.

DF
Herhangi bir hata yok demek istediğim de sizin demek istediğinizle aynı rozet numarısını girdikten belli bir süre sonra ismin kaybolup mavi noktanın kalması sizin dediğiniz 5 saniyede yenilenmesiymiş ben bunu bir hata sanmıştım

DF
Peki bu 5 saniye'yi nasıl kaldırılacağını biliyor musunuz ?

DF
Eğer kaldırırsanız gpse yeni biri girerse veya çıkarsa bunu algılayamaz. Eğer bunun süresini 0 yaparsanız fps kaybından oynayamazsınız. :/

Fakat süreyi arttırabilirsiniz her 5 saniyede bir kesilmemesini istiyorsanız ya client yada server.lua'ya girin ve ctrl fden Citizen.Wait(5000) diye aratın. 5000 ile oynayarak yenilenme süresini değiştirebilirsiniz. Örn 15000 15 saniye demek.

DF
Peki bu 5 saniye'yi nasıl kaldırılacağını biliyor musunuz ?

Ben bunu da geliştirdim aslında sadece GPS sistemine biri giriş çıkış yaptığında herkeste güncelleniyor, herhangi bir tekrar yok. Böylece daha optimize ve daha düzgün bir şekilde çalışıyor, bliplerde git gel olmuyor. İlerleyen zamanlarda burada da güncelleyebilirim üşenmezsem.

DF
Ben bunu da geliştirdim aslında sadece GPS sistemine biri giriş çıkış yaptığında herkeste güncelleniyor, herhangi bir tekrar yok. Böylece daha optimize ve daha düzgün bir şekilde çalışıyor, bliplerde git gel olmuyor. İlerleyen zamanlarda burada da güncelleyebilirim üşenmezsem.
Bu bahsettiğim versiyonu üzerine ek olarak Yetkisiz Polis Aracı eklentisiyle birlikte discordumda paylaştım. (Polis olmayan biri polis aracı sürdüğünde polislere alarm sesiyle birlikte bildirim gidiyor ve haritalarında Yetkisiz Polis Aracı ismiyle anlık olarak araçtan inene kadar görebiliyorlar). İsteğe göre ek özellikler eklenebilir. Bu isteklerinizi bana discorddan iletebilirsiniz.

Burada paylaşmadım çünkü forumda temel versiyonu kalsın istiyorum. Yeni ekleyeceğim özellikler daha çok kiminin isteyeceği özellikler olabilirken kimileri istemeyebilir. Gelecek güncellemeleri aynı şekilde discordumda paylaşacağım. Burada temel hali kalacak.

DF
Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!