Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Soru yazılım başlamak

Mustafa61

Üye
FT Kullanıcı
merhaba fivemtürk.arkadaşlar yazılıma başlamak istiyorum fotoğraftaki gibi başlasam fivemde veya başka bir oyunda skript yazabilirmiyim (button label textbox gibi araçlar kullanıyorlar)kafam karıştıda yardımcı olurmusunuz.

DF

Ekli dosyalar

• 2020-08-18.png
    2020-08-18.png
    1 MB · Görüntüleme: 72
script yazmak ayrı bir dal lua dili bilmen gerekir

DF
Resimde gördüğüm kadarıyla Visual Studio'dan C# ile Windows Form uygulaması yapılıyor. Burada öğrendiklerinizi Lua dilinde kullanamayacağını kesin bir şekilde söyleyebilirim. Onun dışında arka planda Formda yazdığınız kod ve mantığını anlamanız ileride öğreneceğiniz diğer diller için yararlı olacaktır.

DF
C dilini biliyorsan launcher yapabilirsin ama fivem script yapımı için lua dilini bilmen gerekiyor

DF
bunu öğrensem web sitesi mi yapılır sadece yoksa ragemp gibi c# kullanan oyunlarda skript yazabilirmiyim
C# ile windows form sistemini kullanarak launcher, oto restart, oto db yedek sistemi gibi sistemleri yapabilirsin. Genel mantığı anlarsan da lua'yı hızlı bir şekilde çözersin

DF
Resimde gördüğüm kadarıyla Visual Studio'dan C# ile Windows Form uygulaması yapılıyor. Burada öğrendiklerinizi Lua dilinde kullanamayacağını kesin bir şekilde söyleyebilirim. Onun dışında arka planda Formda yazdığınız kod ve mantığını anlamanız ileride öğreneceğiniz diğer diller için yararlı olacaktır.
bunu öğrensem web sitesi mi yapılır sadece yoksa ragemp gibi c# kullanan oyunlarda skript yazabilirmiyim

DF
Aynen bu c# windows form ile normal c# aynımı.windows formu öğrensem c#ile yazılan oyunlara skript yazabilirmyim

DF
Discord FireFox#1244 biriniz ekleyebilirmi bi konu hakkında konuşmcam

DF
Dostum lua ile websitesi yapabileceğini düşünmüyorum, lua yı genelde fivemde script yazmak için kullanırsın. Ragemp için (ki ragemp ile çok ilgilenmiyorum) gereken dili öğrendikten sonra oradada script yazabilirsin

DF
Dostum lua ile websitesi yapabileceğini düşünmüyorum, lua yı genelde fivemde script yazmak için kullanırsın. Ragemp için (ki ragemp ile çok ilgilenmiyorum) gereken dili öğrendikten sonra oradada script yazabilirsin
Kanka biri bana c# windows form aldırdı bınu yap dedi bende bu windows formu öğrensem başka oyunlarda skript yazabilir miyim diyim yabi ikisi farklı şeyin form ile

DF
Kanka biri bana c# windows form aldırdı bınu yap dedi bende bu windows formu öğrensem başka oyunlarda skript yazabilir miyim diyim yabi ikisi farklı şeyin form ile
Dediğim gibi ondan öğrendiğin dil ile fivemde script yazamazsın, ayrıca fivemde kaynaklardan öğrenmeni önermem bi scripti kurcalayarak öğrenebilirsin

DF
Dediğim gibi ondan öğrendiğin dil ile fivemde script yazamazsın, ayrıca fivemde kaynaklardan öğrenmeni önermem bi scripti kurcalayarak öğrenebilirsin
İlla fivem değil C# windows form kursunu aldım bu kursu bitirince form,launcher,Web sitesi dışında birşey yapabilirmiyim(mesela ragemp de skript yazma gibi)Yani windows form ayrı oyun için c# farklı mı

DF
İlla fivem değil C# windows form kursunu aldım bu kursu bitirince form,launcher,Web sitesi dışında birşey yapabilirmiyim(mesela ragemp de skript yazma gibi)Yani windows form ayrı oyun için c# farklı mı
şimdi kardeşim c# dediğimiz şey bi dil ve öğrenmesi en kolay temel dillerdendir o yüzden ilk önce c# öğrenmen gerekiyor bence c# bilmeden yazılımla pek uğraşamazsın ondan sonra websiteyi c# ile yazılan ama tabanı farklı olan ASP.NET dediğimiz platform da c# diline hakim olduğun için kolaylıkla yazarsın
2. c# öğrenince script yazman zor onun nedeni ise c# veya herhangi bir dili bilsen bile algoritma mantığını bilmiyorsan herhangi bir programı kendi özgünlüğün ile yazamazsın o yüzden algoritma kursunu almanı öneririm.
3.Eğer bir oyuna script vb eklenti yazmak istiyorsan lua dilini öğrenmen daha mantıklı çünkü c# sadece oyun yapılırken kullanılır
4. Sadece lua dilini öğrenince bitiyor mu? Hayır lua dilinin yanında sql mantığını öğrenmen lazım hangi sorgu ne yapıyor onu öğrenmen lazım eğer bunları öğrenemezsen harhangi birşey yazman çok zor.

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!