Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Türkiye’de roleplay sunucuları

atsizatabeg

?????????
FT Kullanıcı
Web sitesi
www.fivemturk.com
  • Hepinize selamlar,
  • Bu konuyu açma amacım başta tanışmak, kaynaşmak, sohbet muhabbet etmek ve fikir paylaşımında bulunmak. Ancak asıl amacım Türkiye’de fivem sunucularını konuşmak, eleştirmek. En başından belirtmek istiyorum bu konuda yazdığım herşey şahsi düşüncemdir. Türkiye’de nerdeyse tüm sunucularda şöyle bir genel hata var. Oyuncu düzensizliği, oyun içerisinde rolden çıkma, bilindik kolay rol hataları (fail rp, power gaming) , her sunucunun elbet kendine özgü kuralları vardır ancak oyuncu kaybetmemek adına mı dersiniz oyuncu kaybetme korkusu mu dersiniz hatalı oyuncuları sürekli olarak affetmek gibi bir durum var. Şahsen doğru bulmuyorum. Şu konuyada değinmek istiyorum bana kalırsanız en büyük sorunlardan bir tanesi de budur. Şu zamana kadar oynadığım tüm sunucuların %90 kadarın da bu mevcuttu. Çete, mafya, kartel gibi roller nerdeyse tüm sunucuları ele geçirmiş. Bunlar vb. roller sunucuları teksasa çevirmekte ve Türk oyuncuları sosyal rol yapmaktan uzaklaştırmakta. Oynadığım sunucularda çok fazla gördüm. Örneğin bir sunucuda araç galerisine gitmiştim isim vermiyorum galeri patronu ve çalışanları ellerinde silahlar konuşmalarıda aynı şu şekilde;
  • + (Kasılarak) Buyur aslanım ne lazımdı?
  • + Noldu koçum hayırdır?
  • Yani herkes Polat Alemdar olmuş. Sunucu ekonomisi milyonlarda, insanlarla konuşamaz hale gelinmiş. Pvp sunucularından farksız. Zaten bu tür sunucularda da bilindik bir şeydir ki polislere bir düşmanlık %100 vardır. İşte bu tür hatalar Türk oyuncuları sosyallikten çıkarmış ve tamamen düşmanlığa itilmiş bir rolün içine sokuyor. Bana kalınacak olursa bir sunucunun rol kalitesi polislerden belli olur. Evet sevgili arkadaşlar benim düşüncelerim bu yönde sizinde fikir görüşleriniz varsa yorumlarda buluşmak üzere.
  • Sizin hata olarak gördükleriniz neler?
  • Bir sunucunun rol kalitesi nereden nasıl belli olur? Buyurun. İyi forumlar. ?

1-) Bir sunucunun rol kalitesini belirleyen şeyler yönetim kadrosu ve oyunculardır. Sistemleri o kadar önemli değildir. Bir sunucu açıyorsan ilk öncelikle 1 ay önceden yönetim kadronu hazır edeceksin. 2 hafta kala da basıcaksın reklamı whitelist başvurusu ile alacaksın 3 aşamalı yapcaksın. Öyle bir tane araba var dağa kaçıyorsun spor araçla falan falan. Sıktı artık. Adam gibi sorular sorun şu fiveM ortamında.

2-) Polat alemdar konusuna da değinmek istersek. Sunucu açılırken sunucunun politikaları yazılmalıdır. İşte polis soymanın kuralları şudur falan diye. Her şeyi serbest yaparsanız "SOSYAL RP" diye :D oyuncuları kendilerini ilah sanar.

3-) Whitelistli mesleklere adam alırken rol bilgisini baya test etmelisiniz. Zaten sunucuyu whitelist başvurulu yaptıysanız üstüne bir de mülakat yaparsanız mükemmel olacaktır.

4-) LSPD için de artık bir dur demek istiyorum! Faction'un ismini LSPD koyup rütbeleri "Baş Komiser, Amir" gibi şeyler yapmayın artık. Çok can sıkıyorsunuz. LSPD'yi açacaksan "POI, POII, POIII, SLO, Sergeant" diye gitmeli. Alınan adamları mülakata alıyım seni terim sorayım hm şimdi desteğe çıkıp permini alabilirsin bot gibi devriye at. Denmemeli. İlk öncelikle oyunculara eğitim verilmeli. Mesala " Taser nedir ne durumda kullanılır? PIT nedir? Felony Stop nedir? Plaaton D nedir?" bunların hepsini öğretmelisiniz.

Aklıma geldikçe yazıcam :D

1.5 Yıldır Sosyal Rol Odaklı Hard Rp-Ekonomi dediğimiz sistemde gelişmeye çalışıyorum ama türkiyede rp yapanların çok azının bir yerleri yiyor bu işe ve bu çok üzücü bir durum.

Mafya kuram, adam kaçıram, polis kaçıram, karakolu tarayam, destek odasında 5 saat boyunca kafa ütüleyem TR piyasasına hoş geldiniz.

Türkiye'de çoğunlukla whitelist başvuruları veya sunucuların mülakatları çok kolay/yetersiz. Hiç kimse bir kişiyi alırken karakterine önem vermiyor, rol bilgin mi var? gel diyor.

RP'yi silah satın almak ve bunu kullanmak sanan kişiler var. RP dediğimiz şey rol yapmaktır. Hiç olmadığınız birine bürünmektir, hal ve hareketlerinizi değiştirmektir. En önemlisi de tiyatro oyunculuğu yapmaktır. Bir araç size çarptığı zaman sanki gerçekten bir yeriniz kırılmış gibi acıyı hissedercesine bağırabilir, bu hissi diğerlerine de sanki yaşamış gibi yansıtabilirsiniz.

Fakat, hiç kimse karakterine özen göstermiyor. Adama diyorsun ki: "Karakterinin negatif bir yönü var mı?" veya "pozitif bir yönü var mı?" diyorsun. Sonra ne oluyor? boş boş bakıyor sana. Çünkü karakterin özgeçmişi yok, bir hedefi veya amacı da yok. Whitelist başvurularını okuyorum insanlar hikayesini yazmış. Okurken en çok dikkatimi çeken şey her şeyin üstü çok kapalı. Mesela karakterin illegal olduğundan bahsediyor, şöyledir diyor, iyi araç sürer, bunu yapar veya şöyle yapar diyor ama bunu neden yaptığına dair bir şey yok.

Bir şehirdeyseniz sebepsiz yere veya aceleniz yoksa koşmazsınız. Bir yere yetişmek için araçta çalmazsınız. Karakteriniz araç çalmayı bilmiyorsa zaten çalamazsınız. Veya bu tür şeyleri yapmak için bir motivasyona ihtiyacınız var, bir özgeçmişe. Yani market soymak istiyorsun? neden çünkü para için. Peki para ile ne yapacaksın dediğimiz zaman, yok. Gerçekten hiçbir cevap yok. Tamamen kazanmaya oynayan, kaybedince de kaybetmeyi kabullenemeyen bir topluluğa sahibiz.

Bu konuyu bir nebze Batu Bozkan ile konuşmuştum. voRP'ye şu tür insanlar alınabiliyor, çok rol hataları var, biz niye alınmıyoruz? tarzı bir çıkışım olmuştu. Bana "insanlar sürekli aynı karakterleri oluşturuyor, hep aynı şeyler. Karakterleri bayık ve hepsi aynı olduğu için reddediyoruz" demişti.

Ve inanır mısınız, geçen de voRP'ye alınmışım. 5118_TheBlackLOL.png (havamı attıysam konuma döneyim)

Benim saçma sapan kartelin veya mafyanın, lamborghini veya ferrari gibi şehirde 300 km/h gidip size çarpan araçların ve adaletin olmadığı, en önemlisi de düzgün karaktere sahip insanları almamayı hedeflediğim ve üzerinde halen daha çalışma sergileyerek açmaya çalıştığım bir sunucum var. Dilerseniz oraya da bir göz atabilirsiniz.

Onun dışında, sadece legal aktivite, illegal aktivite veya sadece polis karakter olayım, illegal karakter olayım diye kişiliği, benliği ve yapısı olmayan karakterler oluşturan bu FiveM topluluğu ile daha çok yolumuz var, çook.

Ha bu arada, oyuncu kaybedeceğim diye önüme geleni almak yerine kalitemden ödün vermem daha iyi. -Dispatch

7850_DrakeYes.png

Sosyal RP yapıyoruz diyerek oyuncu toplayıp, donater paketine Assault Rifle koymakta dahil mi sevdaya?

Türkiye de rp dediğimiz şey silah ve çatışmayla dönüyor böyle olduğu için de Herkes''Polat alemdar' olmuş oluyor

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!