Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Nasıl Script Yazılır ?

Semih829

Üye
FT Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba herkese iyi akşamlar öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyerek konuya girmek istiyorum ben ortalama 2 aydır bu platformdayım ve hiçbir bilgim olmayarak bu işlere başladım ben hep ufak şeylerle örneğin herhangibir scriptin markerini düzeltme eşya ekleme çıkarma script ekleme çıkarma ufak scriptleri ufak değişiklikler yaparak birşeyler öğrenmeye çalıştım ve bunları yaparkende kendime bi kaynak aramaya bu kaynak üzerinden birşeyler öğrenmeye çalıştım fakat ne kadar arasamda bulamadım.Ben mesela kendime özel 0’dan bir meslek yazmak istiyorum 5 6 adımlı bunu nasıl yazarım bunun için napmam gerek hangi kaynaklarla öğrenebilirim rica ediyorum beni rencide etmeyecek şekilde yardımcı olabilirseniz olun çünkü bu platformdaki bazı insanlar çok kırıcı oluyor bu sebebten dolayı 50 defa bırakıp bırakıp başladım tekrardan herkese iyi çalışmalar

öncelikle fivem odaklı bir scirpt yazacaksan gereksinimler

1 ingilizce bilgisi

2 lua bilgisi

eğer bunlara sahipsen sitedeki nativeler ile örnekler ile yazabilirsin

Lua nerden öğrenebilirim ?
İnternetten ücretsiz veya ücretli eğitimlerinden öğrenebilirsin. Ama benim tavsiyem örnek, bir scriptte menü açtıracaksan o menüyü zaten açtıran bir scriptten nasıl yaptığını öğrenerek kendi scriptine eklemek gibi şeyler yaparak hem kendi scriptlerini yazabilir hem de fazla pratik yaptığın için hızlı öğrenmeni söyler.

1 ingilizce bilgisi

2 lua bilgisi

ingilizceyle ne alakası var knk zamanla tecrübe edinip öğrenilecek bişe zaten benim ingilizcem 0.01 ama script yazabiliyom?

ingilizceyle ne alakası var knk zamanla tecrübe edinip öğrenilecek bişe zaten benim ingilizcem 0.01 ama script yazabiliyom?
Sanırım fivemin native leri, yazılımda kullanılan ibareler ingilizce olduğu için işlerini kolayca halledebilmesi adına söylemiş.

Son düzenleme:
Udemy de lua ile alakalı Türkçe kaynak bulunmamakta. İngilizce kaynaklarda genelde roblox üzerinden anlatmış. Tavsiyem boş zamanlarında scriptlerin kaynak kodlarını incelemen , ne nasıl yapılıyor anlamaya çalışman, ve pratiklik kazanmak için scriptin aynısını tek tek copy paste yapmadan yazman, bu sana hız kazandıracaktır. Yazmak okulda olduğu gibi buradada işine yarayacaktır. Döngüleri vs. öğrenmek içinde forumda bir sürü rehber , youtubede bir sürü video bulunmakta onlardan yararlanabilirsin.

1 ingilizce bilgisi

2 lua bilgisi

Native bakıp script yazmak mı? :D
2. İngilizce gerekmiyor arkadaş çoğu scripti ve ya es_extended vb incelerse script yazabilir ? kısacası script incele dostum neyin ne işe yaradığını anlamaya çalış

Normalde bana kalsa LUA ile uğraşma bile derim. Fakat FiveM'de çoğu şey LUA ile geliştirildiği ve kaynak epeyce fazla olduğu için kendini geliştirmen daha kolay olur. Bu sebepten ötürü şöyle bir öneride bulunayım:

1- LUA hakkında temel bilgileri bil. (Bunun nedeni neyin ne olduğunu öğrendikten sonra insanların eklentilerini incelediğinde anlam verebilmen için) Bunu elde etmek içinse LUA'nın kendi öğretici içeriklerini inceleyebilirsin. bu sayfayı inceleyebilirsin ya da direkt olarak ile başlayıp sona doğru gidebilirsin. Buradaki her şey İngilizce eğer bunları anlamayacağını düşünüyorsan translate kullanmanı öneririm.
2- Temel bilgilere sahip olduktan sonra insanların yaptığı eklentileri incele. Nerede ne kullanmış? Neden bunu kullanmış? Burada ne yapmak istemiş? gibi sorulara cevap bul. Ayrıca, yapılan şeylerin mantığını anlamaya çalış ve mümkünse o mantıklara kendin bir şeyler katmayı dene. Düzenle, yenilik ekle ya da birebir aynısını tekrardan yaz.
3- İncelemeleri yaparken geliştirmeler yapmayı unutma. En kötüsü oradaki yazıları değiştirsen, değişkenin adını değiştirsen ya da ufacık bir satıra şart bloğu bile eklesen senin için büyük bir başarıdır. Bu sebepten ötürü bir şeyler eklemeyi ve geliştirmeyi unutma.
4- Sonrada kendine bir fikir bul, bu fikir çokta uçuk kaçık bir fikir olmasın. Yapacağın şeylerin senin bilginin üstünde olması seni araştırmaya teşvik edecektir ama hiçbir fikrinin olmadığı bir dilde bunu yapmak can sıkıcıdır. Bu sebepten ötürü hedeflerini küçük tut ve o küçük hedeflerde çeşitli şeyler yapmaya çalış.
5- Bilginin yetmediği noktalarda insanlara danış, onlardan kod değil sadece mantığını nasıl kuracağını öğren. Eğer buna rağmen yapamıyorsan danıştığın kişinin sana bu konuda yardım etmesini rica et. Bu şekilde o kişinin bu kodu yaparken ki kurduğu mantığı dinleyebilir ve kendine cevaplar bulabilirsin.

Dipnot: Bunları tabii ki öğrenirken dokümantasyon okumayı da bilmen gerekiyor. FiveM'in kendisine ait bir var ve burayı incelemelisin.

FiveM içinde eklenti geliştirmeyi öğrenmek için yapman gerekenler (alttaki maddeler yerine sayfasından kendin bakabilirsin):
1-
2-

Eğer bu 5 adımı düzgün bir şekilde yerine getirebilirsen FiveM içinde eklenti yapabilirsin. Hem kendin geliştirir, optimize eder ya da yeni şeyler yaparsın.

Native bakıp script yazmak mı? :D
2. İngilizce gerekmiyor arkadaş çoğu scripti ve ya es_extended vb incelerse script yazabilir ? kısacası script incele dostum neyin ne işe yaradığını anlamaya çalış
1.si native fivemin sunduğu kütüphane fivem için ondan bahsettim

2.si script sadece fivem için yazılmıyor genelleme olarak bakarsan en detaylı ve en fazla kaynak yabancılara ait

önce yazacağın platformdaki dili öğrenmen lazım

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!