Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

LUA dilini nasıl öğrendiniz ve öğrenebilirim

• Konbuyu başlatan Qiffy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 18
  • Görüntüleme 5K

Qiffy

Üye
FT Kullanıcı
Discord
Egemen#1234
Selamlar , belki daha önce forumda beni görmüşsünüzdür basit işler yapan biriyim ve Developer değilim :) en azından bunu farkındayım ve lua dilini öğrenmek istiyorum. Forumda bazı kişiler biliyor ve nasıl öğrendiklerini merak ediyorum para harcamadan nasıl öğrenebilirim ? daha önce videoları izledim scriptleri çözmeye çalıştım ve çözebildim'de ama kendi scriptimi yazamıyorum bir scriptini editleyebiliyorum ve türkçeleştirebiliyorum ama dediğim gibi kendi scriptimi yazamıyorum.

Udemye Bakabilirisin Çok Ucuz Fiyatlara Eğitim Setleri var

ya yanlış anlama bir yerlere sızmak istiyordum gayret etttim ama yapamadım ama ordan bi set aldım şuanda öyle bir isteğimde kalmadı

ya yanlış anlama bir yerlere sızmak istiyordum gayret etttim ama yapamadım ama ordan bi set aldım şuanda öyle bir isteğimde kalmadı
Anladım :D amacım LUA öğrenmek konulara baktım gereksiz para diyenler var belki LUA dersleri kötüdür

Selamlar , belki daha önce forumda beni görmüşsünüzdür basit işler yapan biriyim ve Developer değilim :) en azından bunu farkındayım ve lua dilini öğrenmek istiyorum. Forumda bazı kişiler biliyor ve nasıl öğrendiklerini merak ediyorum para harcamadan nasıl öğrenebilirim ? daha önce videoları izledim scriptleri çözmeye çalıştım ve çözebildim'de ama kendi scriptimi yazamıyorum bir scriptini editleyebiliyorum ve türkçeleştirebiliyorum ama dediğim gibi kendi scriptimi yazamıyorum.
Youtube'de Fivem üzerinden lua diliyle ilgili eğitim veren bir kanal var , adı Jeva ben öğrendiğim şeylerin büyük bir bölümünü o kanaldan öğrenmişimdir. O kanalı izleyebilirsin.

Dostum Lua Öğrenmeden Önce Phyton Öğrenmeni tavsiye ederim sonrasında lua öğrenmek çok basit oluyor

Son düzenleme:
Öncelikle başka bir dil biliyor musun bilmiyorum ancak dillerden önce algoritma mantığını anlaman tavsiyemdir aynı zamanda dil bimiyorsandan yola çıkarak html css ve js ögrenerek somut bişeyler ortaya koymanı hem bu süre zarfında algoritma ögrenip luaya daha rahat giriş yapabileceğindir daha sonrasında ise eğer dil ögrendiğine inanıyorsan kurs almaktan önce lua ile yazılmış script örneklerini incele mantığı anlamaya çalış daha sonra arkadaşların dediği gibi youtube ve udemyden kurs alabilirsin ki bu süre zarfında ara ara gir oku bişeyler yapmaya çalış. Bunlar benim nacizane fikirlerim umarum katkım olmuştur

Öncelikle başka bir dil biliyor musun bilmiyorum ancak dillerden önce algoritma mantığını anlaman tavsiyemdir aynı zamanda dil bimiyorsandan yola çıkarak html css ve js ögrenerek somut bişeyler ortaya koymanı hem bu süre zarfında algoritma ögrenip luaya daha rahat giriş yapabileceğindir daha sonrasında ise eğer dil ögrendiğine inanıyorsan kurs almaktan önce lua ile yazılmış script örneklerini incele mantığı anlamaya çalış daha sonra arkadaşların dediği gibi youtube ve udemyden kurs alabilirsin ki bu süre zarfında ara ara gir oku bişeyler yapmaya çalış. Bunlar benim nacizane fikirlerim umarum katkım olmuştur
Domino bey'e katılıyorum.

Kendimden örnek vermek gerekirse ilk başlarda bende yapamıyordum javascript vs öğrendim şu anda iyiyim.

Python öğrenmen lazım bence ilk önce. Python'un algoritmasını öğrenirsen diğer dillere geçişte hiçbir sorun yaşamazsın. Sonrasında JS tarzı dillere geçersin. Ama Udemy tarzı yerleri kullanmamanı tercih ediyorum. Kaynak istersen atabilirim özel mesaj yoluyla.

Öncekikle Udemyden C++ eğitimi almanı öneririm (bedava kurslarda var). Önermemin sebebi diğerlerine göre daha basit bir dil olduğu için önden kodlamanın mantığını anlaman olur. Maalesef TR’de fazla LUA kaynağı olmadığı için tavsiyem boş zamanlarında bazı scriptleri indirip kodlarını incelemen olur. Ne ne işe yarıyor anlamaya çalış. Sonra yavaş yavaş o kodları bakarak sende yazmaya çalış .sonradan gerisi gelir zaten.

Udemy'de ücretli satılan c++ Dersi buyur

Jeva diye bir yabancı kanalı olmalı orası baya iyi bi kanal oradan da video izlemeni tavsiye ederim

fivem üzerindeki lua nın normal lua ile çok farklı olduğunu düşünüyorum.
önem ver bu dediklerime ; gir bi scriptin içine kopyala bikaç kod bloğunu clientteki yapıştır içi boş cliente
oluştur fxmanifest öğreneceksin ki o kod ne işe yarıyor. deneme yanılma ile öğreneceksin

ben şahsen öyle öğrendim çok daha basit ve kolay oldu discord üzerinden bana ulaşırsan sama yardımcı olabilirim

Genel olarak LUA basitçe kişileştirilebilir bir kodlama dili normal luayı öğrenmen maksimum 1 hafta, kişileştirilmiş uygulama luasını öğrenmen için birkaç örnek kod incele ve uygulamanın sitesinden kodları incele bu kadar, artık lua biliyorsun.

Genel olarak LUA basitçe kişileştirilebilir bir kodlama dili normal luayı öğrenmen maksimum 1 hafta, kişileştirilmiş uygulama luasını öğrenmen için birkaç örnek kod incele ve uygulamanın sitesinden kodları incele bu kadar, artık lua biliyorsun.
aynen bu şekilde katılıyorum. mantığını anladıktan sonra ne istesen yapabilirsin bi sınırın yok

Ahmet ile eğitim diye bir kanal var o kanaldan 2 saatlik bir video ile luanın temelini öğrenir, sonrasında ise çeşitli anlatımlı scriptler inceliyerek detayına girersin. Eğer kendini hala yeterli hissetmezsen yabancı kaynaklardan veya dökümentasyon inceleyerek kendini geliştirirsin

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!