Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Kripto para birimi nasıl temizlenir, mikser nedir?

Mixer50x350

Üye
FT Kullanıcı
Katılım
30 Mar 2023
Mesajlar
1
Gölge işletmeler tarafından kullanılan kripto para anonimleştirme yöntemlerinin açıklaması

Gölge işletmeler, para aklamak da dahil olmak üzere yasadışı işlemler yapmak için genellikle kripto para birimlerini kullanmaktadır. Eylemlerini gizlemek için, insanlar kripto para birimi işlemlerini anonimleştirmek için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu makalede, gölge işletmeler tarafından kullanılan en yaygın kripto para anonimleştirme yöntemlerinden bazılarına bakacağız.

Alternatif kripto para birimlerinin kullanımı

Gölge işletmeler, özellikle anonim işlemler için oluşturulmuş alternatif kripto para birimleri kullanabilmektedir. Böyle bir kripto para biriminin bir örneği, gizlilik ve anonimlik ilkelerini kullanan Monero'dur. Monero kullanırken, tüm işlemler tamamen gizlenerek izlenemez hale gelmektedir.

Kripto para borsalarının kullanımı

İşlemleri anonimleştirmek için kripto para borsaları kullanılabilmektedir. Bir kişi borsada birkaç hesap oluşturabilmekte ve ardından bunlar arasında para transferi yapabilmektedir. Böyle bir durumda, dışarıdan bir gözlemci için böyle bir süreç, sıradan bir kripto para birimi değişimi gibi görünebilmektedir.

Karıştırıcıların kullanımı

Karıştırıcılar, işlemlerin izlenmesini zorlaştırmak için kullanıcıların kendi kripto para birimlerini diğer kullanıcıların kripto para birimleriyle karıştırmasına izin veren özel hizmetlerdir. Kullanıcı, kripto para birimlerini karıştırıcının adresine göndermekte ve o da paraları diğer adreslere göndermektedir. Sonuç olarak, paralar birden fazla adres arasında hareket ettikçe işlemlerin izlenmesi çok zor hale gelmektedir.

Karıştırma, bir işlemin kaynağını ve hedefini gizlemek için kullanılan kripto para birimi ağındaki işlemleri anonimleştirmeye yönelik bir tekniktir.

Karıştırma ilkesi, birkaç kullanıcının kendi paralarını karıştırma hizmeti tarafından kontrol edilen tek bir ortak kripto para birimi cüzdanına (karıştırıcıya) yatırmasıdır. Bundan sonra hizmet, cüzdandaki tüm paraları karıştırmakta ve bunları blok zincirindeki diğer adreslere göndermektedir. Sonuç olarak, işlemler izlenemez hale gelmekte, kaynak ve hedef adresler bilinmez duruma gelmektedir.

Bu nedenle, karıştırma, kullanıcıların işlemlerini anonim hale getirmelerine, hareketlerinin izlenmesini ve belirli bir kaynağa bağlanmasını zorlaştırmasına olanak tanımaktadır.

Bölme, basit bir teknik olup, amacı gölge para miktarını farklı cüzdanlara, farklı ülkelerdeki farklı kullanıcılar için binlerce küçük işleme bölmektir. Sonrasında bu paralar piyasada karışmakta ve onları aramanın anlamı kaybolmaktadır.

Hem merkezi hem de merkezi olmayan karıştırma hizmetleri vardır. Merkezi modelde, tüm kullanıcılar paralarını tek bir cüzdana göndermekte ve bunlar birbirine karıştırılmaktadır. Merkezi olmayan modelde, her kullanıcı kendi benzersiz karıştırma adresini oluşturmakta ve tüm adresler, son alıcıları açıklanmadan birbiriyle karıştırılmaktadır.

Monero ve Zcash gibi bazı kripto para birimleri, işlemlerini, ek hizmetler ve programlar aracılığıyla anonimliğin sağlandığı Bitcoin veya diğer kripto para birimlerindeki işlemlerden daha anonim hale getiren yerleşik karıştırma işlevi sağlamaktadır.

Gölge işletmelerde karıştırma kullanımına örnekler

Mixing olarak da bilinen karıştırma, gölge işletmelerde kripto para birimlerini anonimleştirmenin en yaygın yöntemlerinden biridir. Karıştırma ilkesi, gerçek kökenlerini ve sahiplerini belirlemeyi zorlaştırmak için farklı kaynaklardan gelen kripto para birimlerini karıştırmaktan ibarettir. Gölge işletmelerde karıştırma kullanımına ilişkin bazı örnekler:

Çevrimiçi kumarhane

Çevrimiçi kumarhaneler, kripto para birimi karıştırmanın kullanıldığı en yaygın yerlerden biridir. Birçok kumarhane, müşterilerine kripto para birimleri kullanarak anonim olarak hesaplarına para yatırma fırsatı sunmaktadır. Kumarhaneler daha sonra gerçek kökenlerini gizlemek için farklı kaynaklardan gelen kriptoları karıştırmak için karıştırmayı kullanmaktadır.

Gölge pazarlar

Gölge pazarlar, uyuşturucu gibi yasa dışı malların satışından elde edilen kripto para birimlerinin kaynağını gizlemek için karıştırmayı kullanmıştır. Gölge pazarlardaki satıcılar, satışlardan elde edilen kripto para birimlerini diğer kaynaklardan gelen kripto para birimleriyle karıştırarak izlenmelerini zorlaştırmak için karıştırma yöntemini kullanmaktadır.

Sınır ötesi aktarımlar

Bazı insanlar, sınır ötesi aktarım yaparken kripto para biriminin kaynağını gizlemek için karıştırmayı kullanmaktadır. Örneğin, bir borsada satılan kripto paraları, başka bir ülkedeki başka bir borsaya aktarmadan önce başka kaynaklardan gelen kripto paralarla karıştırabilirler.

Kripto para birimlerini karıştırarak nasıl para kazanılır?

Son zamanlarda, anonimleştirme endüstrisinde yeni teknolojik çözümlerin ortaya çıkması, İnternet üzerinde artan sayıda ilgili kullanıcıyı çekmeye başlamıştır. Bu tür karıştırıcılara örnek olarak @Mixer50xbot, @blendermixbot ve diğer botlar verilebilir.

Bu Telegram botlar, insanların kripto için normal para birimini değiştirmesine olanak tanımaktadır. Ancak bu teknolojiyi benzersiz kılan, işlemlerin isimsiz kalmasına izin veren bir karıştırma (mixing) mekanizması kullanma kapasitesidir.

Bu botun konsepti, kullanıcının parasını belirli sitelere göndermesinden, parayı kabul etmesinden ve daha sonra paranın karıştırma sistemi tarafından işlenmesinden ibarettir. Bu sistemde kullanılan karıştırma mekanizması, kullanıcının parasını diğer kullanıcıların sahip olduğu rastgele seçilmiş bir dizi adres aracılığıyla hareket ettirmekten ibarettir. Sonuç olarak, işlemler karışarak gönderici ve alıcının belirlenmesini imkansız hale getirmektedir.

Bu teknolojinin yeni olmadığını belirtmek gerekmektedir. Karıştırma mekanizması, uzun zamandır gölge işletmeler ve kripto-anarşistler tarafından mevzuatı atlatmak ve işlemleri gizli tutmak için kullanılmakadır. Bununla birlikte, Mixer50x350 botu gibi yeni teknolojik çözümler, karıştırma sürecini büyük ölçüde basitleştirmekte ve para temizliği ihtiyacı olan şirketlerin kullanımına sunabilmektedir, ve aslında bu, müşteri ve yüklenicilerin buluştuğu ve kendi payına düşeni aldığı bir platformdur. Müşteri saf fiat (nakit) almakta, yükleniciler ise, para karıştırmaya katıldıkları için gelir almaktadırlar.

Birçok gölge iş adamı ve kripto-anarşist için, karıştırma mekanizmasının kullanımı, anonim kalmalarına ve kolluk kuvvetlerinin takibatından kaçınmalarına olanak verdiği için işlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu tür teknolojilerin kullanımının yasa dışı olabileceğini ve yasalar önünde sorumlu tutulabileceğinizi hatırlamakta fayda vardır.

Çıkarımlar

Açıkçası, kripto para biriminin anonimleştirilmesinin sadece parlak değil, aynı zamanda karanlık bir tarafı da vardır ve gölge işletmeler, gizliliğini sağlamak için aktif olarak çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Ancak bu, genel olarak kripto para biriminin anonimleştirilmesinin olumsuz veya suç teşkil eden bir şey olduğu anlamına gelmemektedir. Ne de olsa, insanların finansal işlemlerinde, örneğin mahremiyetlerini korumak veya finansal sansürden kaçınmak için anonimlikle ilgilenmelerinin birçok nedeni vardır.

Kripto para anonimleştirme teknolojilerinin hem artıları hem de eksileri vardır ve kullanımları hem yararlı hem de olumsuz olabilmektedir. Kripto para birimlerinde anonimliğin hem mahremiyeti korumak hem de suç işlemek için bir araç olabileceğini anlamak önemlidir ve bu aracı akıllıca ve sorumlu bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

 


Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!