Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Rehber HANDLING NASIL YAPILIR? | DETAYLI

RA1DER

wild dev
FT Kullanıcı
Web sitesi
discord.gg
Discord
ra1der2112
Selamlar, Son zamanlarda araç handlinglerine karşı ilgim arttı deneme yanılmalarla, handling editör scriptleri ile handling tanımlarının ne işe yaradığıın aşağı da açıklayacağım. Sadece bir araç için önemli olanları paylaşacağım. Bazı tanımları Sessiz Sessiz'in konusundan aldım.

- Aşağıda yazmadığım önemli 10'dan fazla tanım var ama ben de hâla ne yaptıklarını bilmediğimden yazmadım. Yakında inceleyip konuyu güncellerim.

- Eğer ki extra destek almak isterseniz imzamda ki discord kanalına girip #teknik-destek kanalından yardım isterseniz yardımcı olabilirim.

- Aşağıda ki tanım aracın kaç vites olacağını belirler. 1 yaparsanız araç bir kere hızlanır ve o hızda takılı kalır. 6 Yaparsanız 6 kere vites atar ve 6. vites de kalır. Önerim 6'da kalmasıdır.
Kod:
<nInitialDriveGears value="6" />
- Aşağıda ki tanım aracın kilogram cinsinden ağırlığıdır. Yalnızca araç başka bir araçla çarpıştığında kullanılır.
Kod:
<fMass value="1600.000000" />
- Bu kod ise aracın hızının ayarlamanıza yarar tırnak işareti içinde olan yeri ayarlamanız gerekir, "0.395000" bu kısımı "10.395000" şeklinde yaparsanız araç aşırı derecede hızlanacaktır bu yüzden bu kısımı "0.795000" gibisinden yapın. Deneme yanılma ile kendi istediğiniz değere ulaşırsınız.
Kod:
<fInitialDriveForce value="0.395000" />
- Aracın fren şiddedi 0 yapılırsa araç yavaş yavaş durur ama 5 yapılırsa aniden durur. 0 ile 5.000 arasında değer girebilirsiniz.
Kod:
<fBrakeForce value="1.300000" />
- Aracın arka çift tekerleğinin fren gücüdür. 0 ile 0.8 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fBrakeBiasFront value="0.700000" />
- Aracın el freninin güc seviyesidir. 0.01 ile 0.6 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fHandBrakeForce value="1.600000" />
- Aracın patinaj atma derecesini ayarlayabliirsiniz. 0.125 ile 1.600 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fTractionBiasFront value="0.8800" />
- Aracın kalkışında ki patinaj atma değeridir. 0 ile 2.200 arasında bir değer girebilirsiniz.
Kod:
<fLowSpeedTractionLossMult value="0.400000" />
- Bu iki tanım 4 lastiğin yere yapışma derecesidir. Ne kadar yüksek olursa araç o kadar yete oturur ve sağa sola kaymadan dümdüz gidebilir. 1.600 ile 2.800 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fTractionCurveMax value="2.500000" />
<fTractionCurveMin value="1.690000" />
- Bu tanım ile aracın basıklık seviyesini ayarlıyabilirsiniz. - ile + değeri aracın yüksekliğini belirler.
Kod:
<fSuspensionRaise value="-0.010000" />
- Bu tanım aracın dönüşlerdeki yatışlarını vs. ayarlıyor, arttırırsanız araba daha az azaltırsanız daha çok yatar.
Kod:
<fRollCentreHeightFront value="0.050000" />
<fRollCentreHeightRear value="0.050000" />

DF
Son düzenleme:
Selamlar, Son zamanlarda araç handlinglerine karşı ilgim arttı deneme yanılmalarla, handling editör scriptleri ile handling tanımlarının ne işe yaradığıın aşağı da açıklayacağım. Sadece bir araç için önemli olanları paylaşacağım. Bazı tanımları Sessiz Sessiz'in konusundan aldım.

- Aşağıda yazmadığım önemli 10'dan fazla tanım var ama ben de hâla ne yaptıklarını bilmediğimden yazmadım. Yakında inceleyip konuyu güncellerim.

- Eğer ki extra destek almak isterseniz imzamda ki discord kanalına girip #teknik-destek kanalından yardım isterseniz yardımcı olabilirim.

- Aşağıda ki tanım aracın kaç vites olacağını belirler. 1 yaparsanız araç bir kere hızlanır ve o hızda takılı kalır. 6 Yaparsanız 6 kere vites atar ve 6. vites de kalır. Önerim 6'da kalmasıdır.
Kod:
<nInitialDriveGears value="6" />
- Aşağıda ki tanım aracın kilogram cinsinden ağırlığıdır. Yalnızca araç başka bir araçla çarpıştığında kullanılır.
Kod:
<fMass value="1600.000000" />
- Bu kod ise aracın hızının ayarlamanıza yarar tırnak işareti içinde olan yeri ayarlamanız gerekir, "0.395000" bu kısımı "10.395000" şeklinde yaparsanız araç aşırı derecede hızlanacaktır bu yüzden bu kısımı "0.795000" gibisinden yapın. Deneme yanılma ile kendi istediğiniz değere ulaşırsınız.
Kod:
<fInitialDriveForce value="0.395000" />
- Aracın fren şiddedi 0 yapılırsa araç yavaş yavaş durur ama 5 yapılırsa aniden durur. 0 ile 5.000 arasında değer girebilirsiniz.
Kod:
<fBrakeForce value="1.300000" />
- Aracın arka çift tekerleğinin fren gücüdür. 0 ile 0.8 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fBrakeBiasFront value="0.700000" />
- Aracın el freninin güc seviyesidir. 0.01 ile 0.6 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fHandBrakeForce value="1.600000" />
- Aracın patinaj atma derecesini ayarlayabliirsiniz. 0.125 ile 1.600 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fTractionBiasFront value="0.8800" />
- Aracın kalkışında ki patinaj atma değeridir. 0 ile 2.200 arasında bir değer girebilirsiniz.
Kod:
<fLowSpeedTractionLossMult value="0.400000" />
- Bu iki tanım 4 lastiğin yere yapışma derecesidir. Ne kadar yüksek olursa araç o kadar yete oturur ve sağa sola kaymadan dümdüz gidebilir. 1.600 ile 2.800 arasında bir değer girmelisiniz.
Kod:
<fTractionCurveMax value="2.500000" />  
<fTractionCurveMin value="1.690000" />
- Bu iki tanım ise aracın dönüşlerini ayarlamanıza yarar, fren ayarı gibi mantığı azaltırsanız kötüleşir arttırırsanız iyileşir. Min Değeri için minimum 1.800000 Max değeri için maximum 3.500000 arasında değer girmelisiniz.
Kod:
<fTractionCurveMax value="3.800000" />
<fTractionCurveMin value="1.850000" />
<fSuspensionRaise value="-0.010000" /> bu kod u düzenleyerek aracınızı basık yapabilirsiniz bu arada

DF

Kendi gördüğüm kadarıyla bu iki arkadaş aracın dönüşlerdeki yatışlarını vs. ayarlıyor, arttırırsanız araba daha az azaltırsanız daha çok yatar.

DF

Kendi gördüğüm kadarıyla bu iki arkadaş aracın dönüşlerdeki yatışlarını vs. ayarlıyor, arttırırsanız araba daha az azaltırsanız daha çok yatar.
Konuya ekliyorum 🤙

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!