Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Rehber Grafik Tasarım nasıl yapılır ?

bazq

Üye
FT Kullanıcı
Web sitesi
discord.gg
Selam arkadaşlar ben bazq, piyasada çok fazla grafiker/tasarımcı var fakat yaptıkları işlerden ben memnun değilim ve sizleri bilgilendirmek istiyorum bu konuda.
Grafik nedir konularına girmeyeceğim ki herkesin bir bilgisi var bu konuda.

Grafik yaparken hangi programlar kullanılmalı ?
Grafik yaparken kullanmanız gereken programlar şöyledir : Illustrator, Photoshop, After Effects, Lightroom

Grafiği kaliteli yapan nedir ?
Grafiği kaliteli yapan kısım çözünürlüğü, renk paleti ve hedefe yakın olmasıdır.
Çözünürlük derken kastettiğim resimlerin 4k olması değil, kullandığınız veya oluşturduğunuz assetlerin pixellerden oluşmamasıdır, diyelim siz grafiker değilsiniz ama yaparak para kazanmak istiyorsunuz lütfen aldığınız assetleri pen tool ile seçin, çözünürlükten bağımsız hale getirin, çok kötü gözüküyorlar.
Renk paleti dediğim kullandığınız renklerin bir temaya bağlı olması veya tema oluşturmasıdır.
Yılbaşı için renk paleti örneği
68120

Çözünürlükten kurtulmak
Çözünürlükten kurtulmak için Illustrator kullanabilirsiniz, pen tool veya custom shape özelliğiyle hem Photoshop'ta hem de Illustrator'da çözünürlükten/pixellerden arınabilirsiniz.
Dediğimi anlamadıysanız Youtube'a yazın lütfen.

Hedefe yakın olmak ne demek ?
Hedefe yakın olmak demek yaptığınız grafiğin anlamlı olması, birşeyler ifade etmesi ve logoya/ambleme bakıldığında anlaşılması gerekeni anlatmasıdır.
"a roleplay" yazınca karşıma çıkan aldım örnek olarak, lütfen alınmayın gücenmeyin.
68121
sunucunun ismi vefa imiş, neden vefa ? ne anlatıyor bu vefa veya logo ne ?
Lemon milk fontu üstüne internet'ten bir asset, arkaplan gta5 wallpaper zaten.
Bahsettiğim olay bu. bu logo kalitesiz, karşılaması gerekenlerin yanından bile geçmiyor.

Gifler
aktif gifi arattğımda ilk örneği aldım, solundaki direkt yazı onu katmadım.

Bunu incelememiz gerekirse,text logo, düşük framerate ve arkada bir partikül akışı var.
Muhtemelen bir template ama onu bile editlememişler doğru düzgün.
Bu ürün kalitesiz.
VE LÜTFEN GİFLERİ AFTER EFFECTS ÜZERİNDEN YAPIN VE PHOTOSHOP'A GEÇİRİP WEB COLOR OLARAK EXPORTLAYIN. SONRA GÖZÜKMÜYOR !

Gelmek istediğim nokta:
Arkadaşlar siz böyle içeriklere 100+ ücret ödüyorsunuz ve hiçbiri el emeği değil, internetten aldığı objeleri birleştirmişler bu olmuş kısacası.
Kandırılmayın, araştırın referanslar önemsiz kalıyor artık. Güvenmek için adamın yaptığı işlere bakın.
Bu konu rehber konusu olduğu için sizlere hangi tasarımcı daha iyi veya kötü diyemem fakat bulabileceğinizi söyleyebilirim.
Bu platformda halihazırda işini güzel yapan insanlar var, onları bulmanız zor olmayacaktır.
Grafiker arkadaşlarım, kendinizi geliştirin bu bir meslek, renk geçişlerini ayarlamaya çalışın, opaklık yerine dolgunluk kullanın. Efektler yerine solid color/selective color kullanın. Arayüz oluşturmayı deneyin. Ama lütfen kullanmayı bırakın.

Sen bu kadar yazıyorsun ama senin yaptığın iş belli değil ?
Diyen arkadaşlar için, 2018'den itibaren fivem üzerindeyim , grafik tasarım ve 3D Assets ile uğraşıyorum.
Kendi içeriklerim:
68124 68126 68127

Bu konu grafik tasarım müşterilerine ve grafik tasarım ile uğraşanlara bilgilendirme amaçlıdır.
Teşekkür ederim.
bazq​

DF

Ekli dosyalar

• patreon.png
    patreon.png
    69.7 KB · Görüntüleme: 10
faydalı bir konu olmuş +rep

DF
Lan artık grafik tasarımcısıyım valla kadim dostum bazqda olmasa ne yapıcam ben

DF
Lan artık grafik tasarımcısıyım valla kadim dostum bazqda olmasa ne yapıcam ben
kadim dostum kaanbey, grafik tasarımcı olarak discord nickinin sonuna psd eklemelisin.
kural 1 - grafiker olduğundan kimseye bahsetme
kural 2 - kural 1 den kimseye bahsetme
kural 3 - nickinin sonuna psd ekle
kural 4 - akıl sağlığını kaybet

DF
Yeni başlayacaklar için ön adım niyetinde, başarılı.

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!