Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Geliştiricilere Yapılan Saçma Muamele

Alosha

Üye
FT Kullanıcı
Web sitesi
www.alosha.xyz
Discord
Alosha#3779
Bu konuda geliştiricilerin bir kez bile olsa denk geldiği bir duruma dile getirip onlara kendi ağzımdan cevap veriyorum. Belki bazı geliştiriciler benimle aynı fikirdedirler ve en azından böyle bir yanlışı açık bir şekilde dile getirmek hoş olur.

Yaklaşık bir aydır FiveM ortamına ayak basıyorum ve şu ana kadar gördüğüm saçmalıktan ibaret olan şeyleri sırasıyla yazayım dedim. FiveM içerisinde geliştiriciye yapılan muamele, fikrin sadece bir kişiye ait olma ibaresi, var olan bir fikrin başkası tarafından geliştirildiğinde vizyonsuzluk muamelesi ya da hırsız iması, örnek alınan bir fikrin başkası tarafından geliştirilmemesi gerektiği ve bunun için hırsız iması, tehdit ya da dava gibi boş beleş sözler. Bunlar ne ki hele ki dava olayını gördüm gerçekten kendimi gülmekten yerlere attım.

Örnek 1:
- X satırlık koda Y parası mı?

Örnek 2:
- Bu zaten yapıldı aynısını yapmanın ne anlamı var :>
+ a-ama ekleme yaptım birazcık optimize ettim ve geliştirdim
- YAPILDI KARDEŞİM ONUN ÜSTÜNE YAPSAYDIN/YAPMASAYDIN BAŞKASI YAPMIŞ

Örnek 3:
- Ne vizyonsuz adamsın ya, fikri sunucudan/benden/eklentiden almışsın. Bari kendine özgü fikirlerin olsun.

Örnek 4:
- Buna da bu fiyatı geçmezsin ya. Ben yapar paylaşırım kardeşiimmmmmm.

Örnek 5:
- Bunu ben yapmıştım
+ ama seninki değil
- BEN YAPTIM! HIRSIZ!

Şimdi sırasıyla üstünden geçip yorum yapacağım çünkü neden olmasın?

Örnek 1: Gördüğünüz bilmem kaç satıra, bilmem ne kadar para alma olayı. Ulan, düşünsenize algoritmayı kuruyorsunuz o an belki sizin için zor/ilk olan bir şey yapıyorsunuz, plan yapıyorsun, nerede ne yazacağını düşünüyorsun ve oyuna girip testlerini yapıyorsun. Adamın teki gelip diyor ki "100 SATIR KOD KARDEŞİMMMM PARA MI ALIYORSUN BİRDE" yani daha ne derim bilmiyorum. Bu kodların satır sayısı az olunca gereksiz kod mu oluyor? Ya da yazışı kolay bir kod mu oluyor? Ulan, asıl profesyonellik kısa ve öz yazan insanlarda bu tarz yorum yapan adamlar satır sayısına göre bir şeyin kalitesini değerlendiriyorsa yazık onlara. Gidin çöplüğünüze anasını satayım.

Örnek 2: Yapılan bir şeyin yapılamayacağı ibaresi gerçekten saçmalıktan ibaret. Bakın bunu diyenler gibi bende bazen çıkıp "Tekerliği tekrardan icat etmenin ne anlamı var?" diyorum ancak birisi bir eklentinin üzerine geliştirme, ekleme ya da optimizasyon gibi herhangi bir şey yaptıysa ona çıkıp "BU ZATEN YAPILDI" ya da "BEN BİR ŞEY GÖRMÜYORUM" demenin ne anlamı var. Kim istemez ki insanlar tek bir şeyin üzerinden geliştirme yapsın herkes tek bir şey üzerinden kolayca indirsin/kullansın ancak adam bunu kendisine özel bir şey olarak görmüş ve bu şekilde paylaşmak istemiş ya da yapmak istemiş. Sen çıkıp ona "Bunu başkası yaptı" ya da "ÜSTÜNE YAPSAYDIN" dediğinde ne anlamı oluyor? Geliştirici diyoruz da, bu geliştiricilerin işi var olan bir şeyi her zaman yeniden yapmak değil adı üstünde GELİŞTİRMEK ve insanlar bunu yaptıklarında linç ediliyor.

Örnek 3: Fikirlerin birisine bağlı olması ah işte ah kara sevdam benim ya harbiden bunu yapanlara çok üzülüyorum. İstediğim sunucudan, istediğim insandan ya da istediğim yerden fikir alırım. İstersem gider bir sunucudan, gider birisinden ya da yapılmış bir eklentinin tasarımından/kodundan örnek alırım ama sen bana çıkıp sadece "Bu yaptığın doğru değil" demek dışında hiçbir şey diyemezsin. Fikri kendisine bağlayan arkadaşları anlamıyorum gerçekten- sen yaptın diye başkası yapamıyor mu? Onu yapabilecek bilgi bir tek sende mi var? Ben fikri beğendim, hoşuma gitti ve yaptım. Canım ne isterse onu yaparım.

Örnek 4: Buna yorum yapmayacağım çünkü arada bir bende dalga geçmek amaçlı yapıyorum.
Örnek 5: Örnek 2'de bunun için bir şey yazmıştım.

Ayrıca, şu davadır mahkeme olayıdır sözleşme yoluyla gerçekleşmeyen herhangi bir şey için bunun gerçekleşebileceğini düşünen arkadaşlar varsa onu unutun arkadaşlar. Bu sadece insanların gözünü korkutmak için yapılan saçmalıktan başka bir şey değil. Bazı istisnalar dışında bu tarz durumların gerçekleşmesi neredeyse çok zor. Gereken araştırmayı "sözde" yapan arkadaşlar için biraz daha detaylı bakmalarını öneriyorum çünkü konunun altındaki bu tarz mesajlara ben yorum yapmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Piyasadaki ilk metadata anahtarı yaptığımda, ilk metadata telefonu yaptığımda da aynı örnek 1'e göre tepkiler aldım, X satır kod yazmışsın bu kadar para mı alıyorsun? Madem X satır kod yazıyorum buyur sen yap diyebilirsiniz benim gibi.
Teşekkürler bebeğim Alosha♥

araç park sistemi yapmışımdır ve forumda satış konusu oluşturmuşumdur
X kişisi : yav krdşm bu zaten paylaşıldı :/ bunu alan mı var?
Ben: Ama ben o paylaşımdan önce scripti tamamladım ve satışa sundum
X: Ben bilmem paylaşıldı.

Piyasadaki ilk metadata anahtarı yaptığımda, ilk metadata telefonu yaptığımda da aynı örnek 1'e göre tepkiler aldım, X satır kod yazmışsın bu kadar para mı alıyorsun? Madem X satır kod yazıyorum buyur sen yap diyebilirsiniz benim gibi.
araç park sistemi yapmışımdır ve forumda satış konusu oluşturmuşumdur
X kişisi : yav krdşm bu zaten paylaşıldı :/ bunu alan mı var?
Ben: Ama ben o paylaşımdan önce scripti tamamladın ve satışa sundum
X: Ben bilmem paylaşıldı.
KHASDKJQASGDWQKAJDFASJKDFQWA

Piyasada Bu İşi Yapamayanlar Sadece Laf Atmak Ve Ya İlla Bi Şey Demesi Gerekiyo Kısaca Tr De Developerlerin Yaptığı Her Şeye Herkes Bi Eleştiri Yapması Lazım Yani Developerle Saygı Yok TR`De Bence Bilmem Ne Kadar Doğru Ama Yurt Dışında Böyle Değil EMİN OLUN!.

gmod üzerinde sayısız script yazdım fakat fivemde yaşadığım şeylerin hiç birini gmod'da yaşamadım :D değişik bir piyasa

satır başı 10 kuruş misali
print("satır uzatma şeysi")

o kadar haklı bir konu ki ??

Haklı bir konu 2018 den beri fivem oynuyorum 2020 de başladım bu tarz işlere.
Geliştiricilik konusunda gram bilgisi olmayan egolu insanların sırf onlara hizmet verdiğim için beni darlamaları vb şeyler da çok oluyor sadece forumlardan script indirip bi başarısı olmayan cahil insanlar bol maalesef.Özellikle yaş kitlesi biraz daha yüksek olan her şeyi bilmiş boomer tiplemeleri de ayrı bir iyi.

Çok mantıklı konuşmuşsun katılıyorum kanka

Yepisyeni bir örnek daha buldum arkadaşlar

- kOpİ pAst yABma ;)))

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!