Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Cevaplandı FPS Artırma

onurrage

Üye
FT Kullanıcı
Selamın aleyküm beyler, bilgisayarımın özellikleri rx560 4gb r3 1200 8gb ram 1TB HDD
Fivemde biraz sıkıntı çekiyorum aslında fps çok kötü değil ama harita yüklenmiyor aşağıya falan düşüyorum ara sıra.
Fps artırmak için ne önerirsiniz grafik paketi falan ne olursa.

Merhaba,

FPS arttırma olayı çoğunlukla server side optimize ile olur, ayroca 8GB ram ne yazıkki fivem için pek yeterli değil. Cache kullanımı çok kısıtlı olacağı için haritadan düşmeniz vb. çok normal diye bilirim.

1- Fiveme girmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatın (Ram kullanımı rahatlatacaktır)
2- Fivem açıkken google chrome'yi açık tutmayın.
3- Ekran kartınıza ve işlemcinize OC yapabilirsiniz.
4- Bilgisayarınızda mining yapan veya sistem parçalarına yük bindiren 3. parti bir yazılım olabilir kaspersky ve malwarebytes kullanarak bilgisayarınızı taratın
5- Bilgisayarınızın ısısını kontrol edin yüksek ısılar performansı düşürür

NOT: üzerinden performans testi yapın ve sonucu buraya gönderin böylece daha detaylı yardımcı olabilirim

İyi Forumlar Dilerim , Saygılarımla..

Merhaba,

FPS arttırma olayı çoğunlukla server side optimize ile olur, ayroca 8GB ram ne yazıkki fivem için pek yeterli değil. Cache kullanımı çok kısıtlı olacağı için haritadan düşmeniz vb. çok normal diye bilirim.

1- Fiveme girmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatın (Ram kullanımı rahatlatacaktır)
4- Bilgisayarınızda mining yapan 3. parti bir yazılım olabilir kaspersky ve malwarebytes kullanarak bilgisayarınızı taratın

NOT: üzerinden performans testi yapın ve sonucu buraya gönderin böylece daha detaylı yardımcı olabilirim

Oyuncunun FPS inin server tarafıyla asla alakası yoktur. serverside tarafına yazılan tüm kodlar sanal sunucunuz üzerinde çalışır. clientside a yazılan kodlar ise tamamen oyuncunun bilgisayarında çalışmaktadır. Ayrıca cache kullanımı ne? Ram değişkenleri saklmaya yarar. kodun her tamamen durdulup yeniden başlatılmasından sonra kendini sıfırlayan harddisk olarak düşünebilirsiniz Ram i. Ram in modellerin geç yüklenmesiyle falan alakası yoktur o tamamen fasafiso(tam emin değilim).

Oyuncunun FPS inin server tarafıyla asla alakası yoktur. serverside tarafına yazılan tüm kodlar sanal sunucunuz üzerinde çalışır. clientside a yazılan kodlar ise tamamen oyuncunun bilgisayarında çalışmaktadır. Ayrıca cache kullanımı ne? Ram değişkenleri saklmaya yarar. kodun her tamamen durdulup yeniden başlatılmasından sonra kendini sıfırlayan harddisk olarak düşünebilirsiniz Ram i. Ram in modellerin geç yüklenmesiyle falan alakası yoktur o tamamen fasafiso.
Serverside dediğim olay scriptlerdeki serverside değildir sunucudaki scriptlerdir. yazılan kodlar RESMON kullanımına yol açacağı için İşlemci kullanımını arttırıp FPS düşüşlerine yol açabilir. Ayrıca 8/8 Kullanılan bir ramin yeni verileri nasıl önbelleğe kaydetmesini bekliyorsunuz acaba ? Yüksek ram kullanımı özellikle soğutma bloğu olmayan ramlerde yüksek ısı yapar bunun yanında işlemcide yüksek kullanım ve işlemcinin hava soğutma kullanması bu etkenler birleşince kasa içindeki hava ısısı artarak ekran kartındaki ısıyıda arttıra bilir. Kısacası yazdığım her şey birbiriyle bağlantılı etkenlerdir, burada yazdığımız çözümlerin hepsi test edilmiş ve bir mantığı olan çözümlerdir dostum yinede eleştirin için teşekkür ederim.

Oyuncunun FPS inin server tarafıyla asla alakası yoktur. serverside tarafına yazılan tüm kodlar sanal sunucunuz üzerinde çalışır. clientside a yazılan kodlar ise tamamen oyuncunun bilgisayarında çalışmaktadır. Ayrıca cache kullanımı ne? Ram değişkenleri saklmaya yarar. kodun her tamamen durdulup yeniden başlatılmasından sonra kendini sıfırlayan harddisk olarak düşünebilirsiniz Ram i. Ram in modellerin geç yüklenmesiyle falan alakası yoktur o tamamen fasafiso(tam emin değilim).
Ayrıca Ram in modellerin geç yüklenmesiyle falan alakası yoktur o tamamen fasafiso. demişsiniz ön belleğe kaydedilmeyen bir modelin hızlıca yüklenmesini nasıl bekleye biliriz ?

Serverside dediğim olay scriptlerdeki serverside değildir sunucudaki scriptlerdir. yazılan kodlar RESMON kullanımına yol açacağı için İşlemci kullanımını arttırıp FPS düşüşlerine yol açabilir. Ayrıca 8/8 Kullanılan bir ramin yeni verileri nasıl önbelleğe kaydetmesini bekliyorsunuz acaba ? Yüksek ram kullanımı özellikle soğutma bloğu olmayan ramlerde yüksek ısı yapar bunun yanında işlemcide yüksek kullanım ve işlemcinin hava soğutma kullanması bu etkenler birleşince kasa içindeki hava ısısı artarak ekran kartındaki ısıyıda arttıra bilir. Kısacası yazdığım her şey birbiriyle bağlantılı etkenlerdir, burada yazdığımız çözümlerin hepsi test edilmiş ve bir mantığı olan çözümlerdir dostum yinede eleştirin için teşekkür ederim.
Ayrıca Ram in modellerin geç yüklenmesiyle falan alakası yoktur o tamamen fasafiso. demişsiniz ön belleğe kaydedilmeyen bir modelin hızlıca yüklenmesini nasıl bekleye biliriz ?
1. yazım eleştirisel bi yazı değil doğru bildiğin yanlışları düzeltiyorum.
2. Resmon kullanımı ne? kendi kafanızdan terimler üretmeyi bırakın. resmon kaynakların tüketimini gösteren bir istatistik penceresidir. bunu biliyosun zaten.
3. Yeni veri derken ne demek istiyorsun? bilmediğin konular hakkında konuşma lütfen. Verilerin saklanışı FORTRAN döneminden beri aynıdır. fortran dönemi ile günümüze kıyasla sanırım +4 daha fazla değişken tipi var(emin değilim).
4. görsel ve model RAM e kaydedilmez(emin değilim)
5. ısınma konusunda dediğin şeylere karşıt bişey söylemedim zaten hak veriyorum ısınma çok etkiliyor.

senden tek bir ricam var bana yeni nesil veri örneği göster :D

eğer yeni veri derken dolmuş olan ram in üstüne eklenecek olan verileri kastediyorsanda şöyle bir açıklama yapıyım.
RAM üzerinde en çok yer kaplayan değişken tipi STRING dir. STRING uzunluğuna göre, harf adedi * 2 byte kaplar. geri kalan tüm değişken tipleri (int ve float içindeki veri farketmeksizin 4 byte kaplar.) *sanırım* 1 byte kaplıyor. dediğim gibi uzunlukları vs. farketmeksizin ne kadar alan kapladıkları nettir. eğer nasada falan çalışmıyorsan RAM i 8/8 çalıştırman aşırı zor :D zaten eğer ramin limitini aşarsa bilgisayarın otomatik olarak kapanıyor.

1. yazım eleştirisel bi yazı değil doğru bildiğin yanlışları düzeltiyorum.
2. Resmon kullanımı ne? kendi kafanızdan terimler üretmeyi bırakın. resmon kaynakların tüketimini gösteren bir istatistik penceresidir. bunu biliyosun zaten.
3. Yeni veri derken ne demek istiyorsun? bilmediğin konular hakkında konuşma lütfen. Verilerin saklanışı FORTRAN döneminden beri aynıdır. fortran dönemi ile günümüze kıyasla sanırım +4 daha fazla değişken tipi var(emin değilim).
4. görsel ve model RAM e kaydedilmez(emin değilim)
5. ısınma konusunda dediğin şeylere karşıt bişey söylemedim zaten hak veriyorum ısınma çok etkiliyor.

senden tek bir ricam var bana yeni nesil veri örneği göster :D

eğer yeni veri derken dolmuş olan ram in üstüne eklenecek olan verileri kastediyorsanda şöyle bir açıklama yapıyım.
RAM üzerinde en çok yer kaplayan değişken tipi STRING dir. STRING uzunluğuna göre, harf adedi * 2 byte kaplar. geri kalan tüm değişken tipleri (int ve float içindeki veri farketmeksizin 4 byte kaplar.) *sanırım* 1 byte kaplıyor. dediğim gibi uzunlukları vs. farketmeksizin ne kadar alan kapladıkları nettir. eğer nasada falan çalışmıyorsan RAM i 8/8 çalıştırman aşırı zor :D zaten eğer ramin limitini aşarsa bilgisayarın otomatik olarak kapanıyor.
1- Resmon kullanımından kastım CPU kullanımı
2- Yaptığımız testler sonucu dilerseniz kendinizde yapa bilirsiniz birden çok sunucuya girip çıkmak ram kullanımını büyük ölçüde arttırdı özellikle PRİNT attıran suncuularda bu gözle görülür bir şekilde yüksekti
3- Görselden emin değilim ancak modellerin kaydedildiğini biliyorum bunu dilersen haritaya çok fazla model eklenmiş bir ymap ekleyerek göre bilirsin özellikle ram miktarını azaltıp denersen o mekana gitmeden önce ve gittikten sonra boşta kullanılan ram miktarının arttığını göre bilirsin
NOT: Bunun hakkında bir testim yok ancak scriptlerde kullanılan Yapısal Tiplerin functions, array, string bunların ram kullanımını yükselttiğini düşünüyorum.
Bu konuda benden daha bilgili olabilirsin veya ikimizde kendi doğrularımızı benimsemiş olabiliriz ancak dediğim gibi arkdaşın dediklerimi denemesinde fayda var ve en başta söylediklerimin çoğu yukarıda da belirttiğim gibi dolaylı yoldan ısınmayı azalatacak çözümler buna bir itirazın yoktur sanırım ?

Merhaba,

4- Bilgisayarınızda mining yapan veya sistem parçalarına yük bindiren 3. parti bir yazılım olabilir kaspersky ve malwarebytes kullanarak bilgisayarınızı taratın

testi gerçekleştirdim hocam. Ayrıca teşekkür ederim ilginiz için.

Selamın aleyküm beyler, bilgisayarımın özellikleri rx560 4gb r3 1200 8gb ram 1TB HDD
Fivemde biraz sıkıntı çekiyorum aslında fps çok kötü değil ama harita yüklenmiyor aşağıya falan düşüyorum ara sıra.
Fps artırmak için ne önerirsiniz grafik paketi falan ne olursa.
Selam mapin altına düşme genellikle işlemciniz yüzünden kaynaklanıyor işlemci termal macununuzu yenilenemenizi önerebilirim

evet takılı xmp özelliği var mı bilmiyorum ramim normalde 2400mhz biostan 2733mhz ye yükselttim d.o.c.p falan vardı tam anlamadım ekran kartım rx560 4gb
Ekran kartınız benchmark da görünmüyor, cpu-z gibi bir uygulama ile ekran akrtınızı kontrol edermisiniz ?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!