Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

FiveM Sunucu Kurallar'ı

Yordi

Üye
Yasaklandı
FT Kullanıcı
Discord
Yordi#3428
Öncellikle herkese selamlar Fivem Türk kullanıcıları,
Sizlere neredeyse bütün sunucularda kullanılan ve ihtiyacınıza yarayabilecek "FiveM Sunucu Kurallarını" söylicem.
herkese iyi forumlar diliyorum.

---

FiveM Sunucu Kuralları ;
1)
RDM Yasaktır! : Rolsüz ve rastgele bir şekilde adam öldürmek.
2) Mikrofon kullanmak zorunludur, kullanmamak uyarı sebebidir.
3) Oyunda hiç bir şekilde rol dışına çıkamazsınız.
4) Polis kaçırılırken #rol-duyuru bölümünden yazılması zorunludur ve yüksek rütbeli bir polis onay vermelidir.
5) EMS dokunulmazdır hiç bir şekilde kaçırılamaz.
6) Yetkili kişiler herhangi bir kural ihlali gördüklerinde şikayet duymaya gerek duymaksızın ceza verebilirler.
7) Karakterinizin bilmediği bir biligi hiç bir şekilde kullanmayın (twitch, discord vb. yerlerden duyduğunz bilgiler)
8) Karakterinizin fiziksel özelliklerine uygun davranmak zorundasınız.
9) Kimse kimseden üstün değildir.
10) LSPD ve EMS'e karşı saygılı olmak zorundasınız.
11) LSPD ve EMS araçlarını çalmak ban sebebidir.
12) Zarar karşılaması için "SS" veya "Video Kaydı" olması zorunludur.
13) Whitelist mesleklerde olan kişiler asılsız ihbar geldiğinde yetkililere bildirmek zorundadırlar.
14) Güvenli bölgelerde adam kaçırma, öldürme vb. şeyler yasaktır.
15) Rol esnasında araç spawn noktalarından tekrardan araç çıkartıp kaçmaya çalışmak uyarı sebebidir.
16) LSPD'ye ve EMS'e boş ihbar atmak uyarı sebebidir.
17) Karşı tarafla herhangi bir rolünüz olmadan karşı taraftaki kişiyi kelepçelemek, bayıltmak ve öldürmek yasaktır.
18) Roleplay oyunda kalır hiç bir şekilde "discord'da" devam edilmez.
19) Yöneticileri discord'da etiketlemek yasaktır.
20) İllegal işlerde motor kullanmak yasaktır.

---

FiveM Sunucu Kuralları Saçmalıkları ;
Öncellikle yukarıda yazmış olduğum kuralların bazıları gerçekten ihtiyaç duyalabilecek kurallar fakat bazıları ise hiç bir şekilde kullanılmayıp izin verilmesi gereken şeylerdir.
Yukarıda sizlere vermiş olduğum sunucu kuralları yerindeki saçma kuralları söylicem ve nedenlerinide belirticem.

---

4) Hiç bir şekilde bir polis memurunu kaçırırken izin istenmemeli.
Sebebi: Rol esnasında veya rol esnasında değilken polis memurunu kaçırmak için izin istenmez çünkü sen rol yapıyorsun ve rolünü ona göre şekillendirmişsindir eğer gerçekten bir polis memurunun kaçırılıp lootlanmasını istemiyorsan polis memurlarına karşı güzel bir eğitim verip böyle durumlarda neler yapıcağını öğretmen gerekiyor.

---

5) EMS'in dokunulmaz olması için bi sıkıntı yok fakat kaçıralabilir.
Sebebi: Şunu söylemek istiyorum EMS'in yapmış olduğu rp'ye herkesin saygı duyması gerekiyor bu konu hakkında hiç bir şekilde bir şey söylemiyorum fakat ems'in dokunulmaz olup kaçırılmaması gerçekten çok saçma eğer EMS'in kaçırılmamasını istiyorsan kendilerini savunması için bir adet "Taser" verebilirsin veya farklı bir çözüm yolu olarakta eğer şehirde o sırada 1 doktor var ise doktorun kaçırılmasını kurallara ekleyip engelleyebilirsin.

---

11) LSPD ve EMS araçlarını çalmakta serbestsiniz.
Sebebi: Bu dediğimin bir sürü cevabı olabilir veya çözüm yolu olabilir. Öncellikle eğer LSPD ve EMS araçlarını çaldırmak istemiyorsan herkese güzel bir eğitim vererek araçlarını kitlemesini vaka ne olursa olsun kitlemelerini söylersen zaten bu durumu kontrol altına almış olursun. Eğer polis memuru veya doktor aracını kitlemeyi unutuyorsa biride aracını çaldıysa ona rol paslanmış olur ve o sırada güzel roller döner.

---

13) Whitelist mesleklerin asılsız ihbarlara karşı hiç bir şekilde yetkililere bildirmesi gerekmez.
Sebebi: Eğer sunucunun kalitesini yapılacak olan roller ile belirlemek istiyorsan bu kurallı geçmen gerekiyor ve hiç bir şekilde araya yetkili olan kişileri katmaman gerekiyor sebebi ise eğer karşıdaki kişi asılsız bir ihbar atıyorsa ihbarı atan kişiyi gidip polis memurlarına şikayet edebilirler ve bu da polislere rol paslamış oluyorsunuz hiç bir şekilde yetkili bir kişiyi katıp yargısız infaz veya taraflı yaklaşmaktansa bu çözüm yolunun kullanılması daha mantıklı.

---

17) LSPD'ye ve EMS'e boş ihbar atmak uyarı sebebi değildir.
Sebebi: Eğer yukarıda yazmış olduğum sebebi iyi bir şekilde okuduysanız neden olduğunu anlayıcaksınızdır. Boş ihbar durumlarında polis memurlarına rol paslamak amacıyla gidip polis memurlarına şikayet edip rol içerisinde cezası kesilebilir.

---

18) Roleplay oyunda kalmaz discord'da "OOC" olarak konuşulabilir.
Sebebi: Bu kuralı yazan yetkilelerin çoğu büyük ihtimal oyun içeresinde yapmış olduğu rp'den sonra discord'da rol esnasında yaptıklarını, nasıl yaptıklarını vb. şeyleri tartışıp konuşuyorlardır tabi ki bunu "IC" olarak aktarılıyorlar demiyorum sadece konuşuyorlar diyorum ve bunu oyuncuların yapması hiç bir şekilde sorun olmaması lazım.

----------

Bu söylediklerimi/yazdıklarımı hiç bir şekilde yanlış anlamayın sadece yapmış olduğunuz bazı şeyleri sizlere söylemek istedim.
ve bu yazmış olduğum kuralları sunucunuzda kullanabilirsiniz tabi ki dediklerimi dikkatli bir şekilde okuduktan sonra fikriniz değişirmi bilemem.
Herkese iyi forumlar diliyorum.​

DF
Bazı sunucuların kendine has kuralları olsa da genel olarak bütün roleplay sunucularında kurallar bu şekildedir. Yararlı paylaşım teşekkürler.

DF
Roleplay mı yapıyorsunuz? Freeroam mı oynuyorsunuz? Bu ne kardeşim ne kadar gerici bir zihniyet

DF
Şimdi eğer düzgün bir şekilde sunucunuzun rol kalitesini ön plana koyup kalitenizi belirlemek istiyorsanız bu sunucu kurallarını kullanabilirsiniz veya buna ekleme, çıkarma yapabilirsiniz o tamamen size kalmış durumda. Ama ben 15 kişi gelsin sunucuma onlara kartel veriyim mafya veriyim gibi zihniyetlere giricekseniz sizin sunucunuz artık FiveM'deki neredeyse (hepsi değil) diğer sunuculardan farklı olmucak. Bir de şunu söylemek istiyorum konu altına gelip bu konuyu paylaştığım ve bilgilendirdiğim için seni, teşekkür etmen gerekirken baltlamayı tercih ettin. Biraz profilini incelediğimde forum adına hiç bir şey yapmadığını görüyorum ve bu gerçekten her şeyi açıklıyor, teşşekür ediyorum.
O Oner

DF
Bu kuralların hepsi low. Dediklerin de low. Bunu roleplay mı sanıyorsunuz?

DF
Arkadaş örneklendirme biçiminde konu paylaştığı için daha detaylı kuralları sunucular kendilerine göre yapmalıdır, daha detaylı bir şekilde konu açabilirsin dilersen burada konulara b*k atarak bir yere varamazsın varmaya çalışırsan da barındırmam seni burada :)
6260

DF
Eleştirim GTA V roleplaye dayanıyor zaten. Adama değil. 2009 yılında daha kaliteli rol yapılıyordu.

DF
Her oyuncunun okumasında fayda var.

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!