Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Rehber Cyper ile SCRİPT öğreniyoruz #1

GOMario

Üye
FT Kullanıcı
Merhaba fivemde script yazmayı öğrenmek istiyenler için fazla kaynak olmadığını gördüm ve sizlerle bir seriye başlamak istiyorum inşallah diğer "developer" arkadaşlarda bu konsepte katılırlar basitce ve yavaşca başlayarak gidecezki kimsenin kafası karışmasın.

1-Nedir bu local

38779

local atamaları tamamen scripti yazan kişinin eklediği şeylerdir çoğu kişi local yanında yazam şeyleri kod zanneder fakat bunlar ismini sizin belirlerdiğiniz atamalardır ve sizin hayal gücünüze bağlı olarak kullana bilirsiniz "true,false , sayı,harf" herhangi bir değer atıyabilir ve bu localleri script içinde şart olarak kullanırsınız. Temel olarak böyledir fakat daha detaylı olarak ilerde anlatacağım.

2-Nedir bu Citizen.CreateThread

38780

Aslında bana göre aralarında anlaması en kolay kod satırı bu diyebilirim anlaması basittir ve kolaydır Citizen.CreateThread altına yazıcağınız herşey scripte start vediğinizde çalışır bütün olayı budur.

3.Nedir bu RegisterNetEvent

38781

Aslında buda temelde basittir Citizen.CreateThread 'e kıyaslan bu kod satırının içindeki kodlar start verdiğiniz zaman çalışmaz (aktif halen gelmez) yani bu kodların "çağırılması" bir nevi trigger lanması gerekir triggerlanana kadar çalışmazlar basitce mantığı budur

4.Nedir bu function

38782

funtion RegisterNetEvent ile çok benzerdir ama belli başlı farkları vardır basit gittiğimiz için 1 2 tanesi şöyledir temel olarak
1.Tek başına kullanılırsa server.lua dan client.lua ya veya tam tersi şekilde çağrılamazlar(Triggerlanamazlar) yani clientin içindeyse clintin içinde aktif edilir kısaca boyledir
2.functionların bir diğer yanı ise çağrıldığı zaman altındaki kodlar çağrılan function bitene kadar çalışmaz tabi onlarda function değilse

Bugünlük bukadar çünkü yavaş ve basit gitmek öğrenmenin en iyi yoludur yukardaki kodların farklı çalışma prensipleri var hepsini yazmadım bazılarını yazdımki aklınızda birşey oluşsun #2 bölümde daha detaylı ve tek tek içlerine gireceğiz anlamanız dahada kolaylaşacaktır.

Güzel rehber araştırarak 3 günde öğrendiklerimi 5dk da insanlar anlayabilecek ama iş bunlarla bitmiyor :)

EnesBey EnesBey
kesinlikle öyle ama en kolay yönden herkesin anlayabiliceği şekilde anlatmaya çalışacağım bilgi paylaştıkça güzel

EnesBey EnesBey
kesinlikle öyle ama en kolay yönden herkesin anlayabiliceği şekilde anlatmaya çalışacağım bilgi paylaştıkça güzel
Haklısın çok hevesli insanlar var benim gibi, kaynak olmadığı için yapamıyorlar. Bende yolun başındayım ellerine sağlık

Son düzenleme:
Paylaşımın için teşekkür ederiz insanlara yardım etmen hoş bir rehber olmuş ellerine sağlık.

Başarılı rehber, kendi rehberimde insanlara bunları yapmalarını tavsiye etmiştim.
Birinin rehber haline getirip insanlara nasıl öğreneceklerini anlatması güzel olmuş.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!