Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Çözüldü 15 Kişide 7GB RAM kullanımı?

SonerCNGY

Üye
FT Kullanıcı
Discord
sonerbutdevelompie
Arkadaşlar sa, sunucumuz açıldıktan sonra 50 60 70 oyuncusu olan bir pvp sunucusu ilk açılıştı ram kullanımı düşük oluyor normal olarak ancak sunucu 60 gördüğünde 10GB ram yiyor
bu kullanım bana fazla geldi sorunun ne olduğunuda çözemedik qbcore altyapı kullanıyoruz toplam 100 script var büş"ün kıyafet paketini kullanıyoruz, düşük ram kullanımı olması gerekirken yüksek alıyoruz varmı çözüm bilen fln, sste bırakıyorum ssteki kullanım 15 kişiyken olan kullanım ama 70 ten düşmüş sayı, günde 3 defa crash yiyoruz bu sorun yüzünden yardımlarınızı bekliyoruz :)

1656887661227.png

DF
CLİENT RESMON(OYUN İÇİ)
ew.png

SERVER RESMON(CMD)
sresmon.png

DF
+ OLARAK CLİENT RESMONUN FOTOSUNU ÇEKTİKTEN SONRA TİMEOUT YEMİŞİM YEDİRTEN ŞEY QB-SMALLRESOURCES SANIRIM ÇÖZÜM BİLEN VARSA Bİ EL ATA LO

clientresmondown.png

DF
1- Ram DDR kaç ?

2- Sunucunuz non-wl şekilde mi ?

3- Sunucunuz da çok fazla print atılıyor mu ?

DF
Ekli dosyayı görüntüle 76011

evet non wl

aşırı print atmıyor sadece oyuncuların saved printtini atıyor
A- Bu görselden ne yazıkki anlayamam siz bana en iyisi işlemcinizi söyleyin.

B- Non WL sunucularda çok fazla oyuncu girip çıktığı için ve her oyuncuyu tek tek önbelleğe kayıt ettiği için ram şişmesi oluyor bunun bir adet kesin bir adette geçici çözümü mevcut
B1- Ram GB yükseltin ramleriniz DDR3 ise DDR4 ramlere geçiş yapınız ( Kesin çözüm )
B2- Txadmin gibi bir panel kullanarak sunucuya giriş yapan bir kişinin dataya kaç dakika sonra kayıt edileceğini ayarlaya bilirsiniz

C- Sunucuda Serverside atılan tüm printleri kaldırırsanız gözle görülür bir rahatlama hissedersiz

DF
A- Bu görselden ne yazıkki anlayamam siz bana en iyisi işlemcinizi söyleyin.

B- Non WL sunucularda çok fazla oyuncu girip çıktığı için ve her oyuncuyu tek tek önbelleğe kayıt ettiği için ram şişmesi oluyor bunun bir adet kesin bir adette geçici çözümü mevcut
B1- Ram GB yükseltin ramleriniz DDR3 ise DDR4 ramlere geçiş yapınız ( Kesin çözüm )
B2- Txadmin gibi bir panel kullanarak sunucuya giriş yapan bir kişinin dataya kaç dakika sonra kayıt edileceğini ayarlaya bilirsiniz

C- Sunucuda Serverside atılan tüm printleri kaldırırsanız gözle görülür bir rahatlama hissedersiz
A- Ramlerimiz ddr4 işlemcimiz İntel i9 10K

B2- tx-Admin default olarak 15 dakika belirlemiş sizce kaç dakika olmalı dataları kaydetme süresi

C- Kaldırdım bakalım faydasını görecekmiyiz

çok teşekkürler bu arada yardımcı olduğun için

DF
selamlar profiler alırsan görebilirsin hangi scriptin sebep olduğunu

DF
A- Ramlerimiz ddr4 işlemcimiz İntel i9 10K

B2- tx-Admin default olarak 15 dakika belirlemiş sizce kaç dakika olmalı dataları kaydetme süresi

C- Kaldırdım bakalım faydasını görecekmiyiz

çok teşekkürler bu arada yardımcı olduğun için
Rica ederim 15 dakika ideal bir süredir ayrıca non-wl sunuculara günde 1 kez maninaya restart atmalarını tavsiye ediyoruz. Buı durum rami boşalttığı için ciddi rahatlamalar yaratabiliyor

DF
Anlık +140 Oyuncu kullanılan ram & işlemci. Büyük ihtimal kullandığınız scriptlerin optimizasyonu yok.

Edit: Profiler sonuçlarınıza baktım da aslında server side çalışan o kadar işlem de yok gibi görünüyor. Kullandığınız sunucu ile alakalı olabilir belki

1657018886375.png

DF
Anlık +140 Oyuncu kullanılan ram & işlemci. Büyük ihtimal kullandığınız scriptlerin optimizasyonu yok.

Edit: Profiler sonuçlarınıza baktım da aslında server side çalışan o kadar işlem de yok gibi görünüyor. Kullandığınız sunucu ile alakalı olabilir belki

Ekli dosyayı görüntüle 76017
Arkadaşın scriptlerinde optimize sıkıntısı olduğu gayet ortada ancak 34 scriptli bir PVP sunucusunun kullandığı Process ve memory ile +200 scriptli bir sürü döngü içeren bir RP sunucusunun kullandığı P&M bir olmayacaktır

DF

Ekli dosyayı görüntüle 76017

Bizimde 50 kişide kullanımımız bu şekilde umarım en yakın zamanda düzeltebiliriz :/
4.png

DF
Sunucudan sadece sen mi düşüyorsun yoksa herkes mi düşüyor?
düşme veya timeout tek tek yemiyoruz toplu bir şekilde gidiyoruz, Yüksek ihtimalle kullanım %100 olduğunda server crash atıyor ve bu hepimize timeout olarak yansıyor

DF
düşme veya timeout tek tek yemiyoruz toplu bir şekilde gidiyoruz, Yüksek ihtimalle kullanım %100 olduğunda server crash atıyor ve bu hepimize timeout olarak yansıyor

Şöyle söyleyeyim sunucudan 1 tane istek sınırsız döngüye giriyor olabilir buda sunucunun düşmesine sebep oluyordur. Bunu tespit etmek için 1-2 tane araç vardı galiba. FiveM Forumun da görmüştüm. Biraz FiveM forumunda gez veya bir konu aç yardımcı olmaya çalışırlar.

edit: CFX Discorduna katıl daha hızlı yardım alırsın.

DF
Bizimde 50 kişide kullanımımız bu şekilde umarım en yakın zamanda düzeltebiliriz :/
Ekli dosyayı görüntüle 76018
Non wl için 50 kişide bu kullanım çok fazla değil aslında
// 70 Kişide kullanımımız bu şekilde ve whitelist sunucuyuz

Profiler gayet güzel bir sıkıntı görünmüyor tahminimce döngülerde sıkıntı yaşıyorsun citizen loglarını açarak döngüleri kontrol etmeni tavsiye ederim
XXX:Update(-1) tarzda bir trigger sürekli döngüye giriyor ve sleeplenmiyor olabilir

Bilgilendirme :
Ram kullanımını sadece aktif oyuncu belirlemez sunucuya kaç oyuncunun giriş çıkış yaptığıda büyük bir etkidir 50 Kişilik WL sunucu ile 50 Kişilik non - wl Sunucunun arasında 1 Gb 1.5 GB fark olması normaldir bu makinanın ne akdar uzun süredir restartlanmadığı ilede ilgilidir

Discord üzerinden yardımcı olmak isterim.
Discord: !!SleekAssassin35#0035

DF
Şöyle söyleyeyim sunucudan 1 tane istek sınırsız döngüye giriyor olabilir buda sunucunun düşmesine sebep oluyordur. Bunu tespit etmek için 1-2 tane araç vardı galiba. FiveM Forumun da görmüştüm. Biraz FiveM forumunda gez veya bir konu aç yardımcı olmaya çalışırlar.

edit: CFX Discorduna katıl daha hızlı yardım alırsın.
Citizen loglarını açarak yapa bilir bunu ayrıca sunucunuza girip biraz göz gezdirdim cidden çok güzel optimize edilmiş tebrik ederim ellerinize sağlık en son böyle bir optimizasyonu RSM için yapmıştım çok beğendim ancak sunucunuzda nui_devtools kullanıla biliyor bunu kapatmanızı öneririm

DF
Kıyafet paketi kullanmanızı önermem, çünkü her oyuncu o kıyafetleri kendi ön belleğine yüklüyor bu da hem RAM kullanımı hemde server resmon'daki memory kullanımını arttıyor. Kıyafet paketi için bir oyuncu minimum 500MB'lık oyun içinde stream indirmesi yapıyor bunu 100 kişi için yüzdeliğe bölecek olursak 5GB gibi bir değer ortaya çıkıyor anlık olmasa da kullanıldıkça arttığı için RAM kullanımı yükseliyor. İşlemci veya RAM ne kadar iyi olmasının bi önemi yok. Sadece bu sorunu biraz daha iyi çözebilmek için RAM Miktarını arttırın. Eğer bu şekilde devam edecekseniz minimum 24 GB Kullanmalısınız.

DF
Kıyafet paketi kullanmanızı önermem, çünkü her oyuncu o kıyafetleri kendi ön belleğine yüklüyor bu da hem RAM kullanımı hemde server resmon'daki memory kullanımını arttıyor. Kıyafet paketi için bir oyuncu minimum 500MB'lık oyun içinde stream indirmesi yapıyor bunu 100 kişi için yüzdeliğe bölecek olursak 5GB gibi bir değer ortaya çıkıyor anlık olmasa da kullanıldıkça arttığı için RAM kullanımı yükseliyor. İşlemci veya RAM ne kadar iyi olmasının bi önemi yok. Sadece bu sorunu biraz daha iyi çözebilmek için RAM Miktarını arttırın. Eğer bu şekilde devam edecekseniz minimum 24 GB Kullanmalısınız.
Bunun çözümünü proxy kurdurarak çözebileceğini düşünüyorum ancak dediğiniz gibi 12GB ram yetersiz kalıyor non-wl ve kıyafet paketi kullanan bir sunucu en az 16 kullanmalı ve her geçe makinasını restartlayarak önbelleği temizlemeli

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!